16.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Branislav Gröhling: Ako budú školy fungovať od septembra?

AKO BUDÚ ŠKOLY FUNGOVAŤ OD SEPTEMBRA? V novom školskom roku sa školy nebudú zatvárať plošne, vyžadovať sa nebude ani test na nový koronavírus. V prípade pozitívneho prípadu sa bude postupovať podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii a na facebooku.

Branislav Gröhling (SaS) – status na fb

September je čoskoro tu a určite všetci majú otázky k režimu fungovania škôl. Po uplynulom období všetci chceme, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali v školách. Tam majú priamy kontakt s učiteľom, rovesníkmi a je to to najlepšie prostredie na ich vzdelávanie. Preto aj je našim cieľom, aby sa školy nezatvárali plošne.

To aj tento rok bude platiť.

Stručne 3 hlavné pravidlá k fungovaniu škôl

1. Školy nebudeme zatvárať plošne. Školy sa nebudú zatvárať ani na základe Covid automatu ani na základe rozhodnutia ministerstva. V automate sú školy od MŠ po SŠ otvorené v každej farbe okresu – od zelenej až po čiernu. Myslím si, že toto je veľké plus pre školstvo a súvisí to s tým, že chceme aby sa žiaci čo najviac vzdelávali v školách. V prípade pozitivity sa zatvoria len individuálne triedy v súlade s pravidlami ÚVZ a tie prejdú na dištančnú výučbu.

2. Na nástup do školy nie je podmienkou test. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu test rýchlo stráca výpovednú hodnotu. Školy sa preto budú riadiť upraveným Školským semaforom, ktorý už dobre poznajú z minulého roka – v ňom napríklad odporúčame nemiešať triedy, zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu či realizovať ranný filter.

3. Pri pozitívnej osobe a karanténe sa riadime vyhláškami ÚVZ Ako školstvo nezavádzame nové obmedzenia v tejto veci, všetko vyplýva z vyhlášok ÚVZ. Podľa nich pri pozitívnej osobe idú tí, ktorí s ňou boli 2 dni pred testovaním v kontakte, do domácej karantény.

Ďalšie informácie: Školám automaticky pošleme dodatočné financie na možné zvýšené náklady (dezinfekcia a podobne). MŠ dostanú 150 eur na školu a 5 eur na zamestnanca, ostatné školy 5 eur na žiaka a na zamestnanca a financie dostanú automaticky. Umožňujeme dobrovoľné testovanie kloktacími testami pre bežné a špeciálne ZŠ pre tých, ktorí majú záujem (bližšie informácie dostanú školy mailom)

Na našom webe čoskoro nájdu školy upravený manuál Školský semafor, časté otázky a odpovede (k školám v prírode, lyžiarskym a podobne, jedálňam, OČR a podobne), ako aj dokument k právnym náležitostiam.

Branislav Gröhling: Ako budú školy fungovať od septembra?

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články