30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Balet Štátnej opery v B. Bystrici uvádza svoju prvú premiéru, drámu Anna Karenina

Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie 17. marca o 18.30 h premiéru tanečnej drámy v dvoch dejstvách Anna Karenina. Ide o prvú premiéru v novej ére samostatnosti baletu tejto opery.

V réžii a choreografii Petra Dedinského sa v hlavných postavách Anny Kareniny predstavia Beáta Gaálová a Veronika Szabová, v úlohe Alexeja Vronského Lukáš Cenek.

Staré divadlo v Nitre: Zakúpte vstupenku aj pre našich nových susedov z Ukrajiny, pridajte sa k peknej aktivite

„Román z pera Leva Nikolajeviča Tolstého je dielo, ktoré akoby nenapísal on, ale sám život. Situácie, ktoré prežíva Anna počas obdobia pred smrťou, pokojne môžu byť aktuálne aj dnes, a to v omnoho otvorenejšej spoločnosti akceptujúcej aj voľnejší spôsob života,“ uviedol Dedinský.

Podľa neho snahu hrdinky, ktorá sa chce vymaniť zo zdanlivo nemenných konvencií a byť slobodná, možno pokojne nazvať aj ako ilustráciu prvých pokusov o emancipáciu ženy v ruskej spoločnosti.

„Libreto som zredukoval a zjednodušil v prospech toho, aby sme ho mohli tanečnými výrazovými prostriedkami čo najjednoduchšie prerozprávať. Verím, že sa umelci vžijú do svojich rolí a budú v nich pôsobiť autenticky a pravdivo. Pretvoriť Annu Kareninu do javiskovej podoby je obrovská zodpovednosť. Nejde len o rešpekt k samotnému dielu, divadlu a sebe samému, ale najmä k tomu, že je to prvá inscenácia v novej ére samostatnosti Baletu Štátnej opery,“ zdôraznil Dedinský s tým, že je to jeho prvé celovečerné dielo.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x