25.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Aplikáciu na kontrolu COVID preukazov si už obchodníci môžu stiahnuť od SKIT

Aplikácia na kontrolu COVID preukazov pre obchodníkov je už pripravená na použitie. Prevádzkovatelia reštaurácií či iných prevádzok si ju môžu stiahnuť z webovej stránky štátnej spoločnosti Slovensko IT. Informoval o tom v piatok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
      Keďže aplikácia OverPass ešte nie je dostupná v aplikačnom obchode Google Play, štát ju sprístupnil k stiahnutiu na linku https://slovenskoit.sk/overpass/. Z tohto linku sa bude dať sťahovať dovtedy, kým ju Google Play nezaradí do svojho portfólia aplikácií.
      „Aplikácia je určená pre prevádzkovateľov či organizátorov hromadných podujatí a uľahčí kontrolu platnosti dokumentov o imunitnom statuse zákazníka,“ spresnil ÚVZ.
      Úrad zároveň v manuáli pre gastrosektor priniesol návod na použitie aplikácie OverPass. Aplikácia funguje tak, že pomocou fotoaparátu akéhokoľvek smartfónu (zatiaľ s operačným systémom Android) naskenuje QR kód COVID passu zákazníka a overí elektronický podpis a platnosť certifikátu. Nepotrebuje k tomu ani pripojenie k internetu, pretože aplikácia využíva uložené parametre. Následne zobrazí platnosť COVID preukazu aj s detailmi o držiteľovi certifikátu napríklad o type vakcíny či o uskutočnení testu na ochorenie COVID-19.
      Aplikácia je určená pre Androidy, pričom na jej stiahnutie bude treba mať operačný systém verzie 6.0 alebo novšej. Mobil tiež musí mať funkčný fotoaparát. Pre systémy iOS bude aplikácia dostupná v najbližších týždňoch.
      ÚVZ v manuáli zdôraznil, že aplikácia slúži len na kontrolu oficiálnych digitálnych COVID certifikátov EÚ, či už z papiera alebo z mobilu zákazníka, iné potvrdenia ňou kontrolovať nemožno.
      „Pokiaľ pri skenovaní vyskočila chyba (alebo QR kód nechce vôbec zoskenovať), nemusí to znamenať, že preukaz je neplatný,“ podotkol úrad s tým, že chyba môže nastať napríklad vtedy, keď sa pri skenovaní využije screenshot QR kódu. „Preto odporúčame overovať digitálny COVID preukaz skenovaním priamo z aplikácie alebo papiera,“ dodali tvorcovia manuálu.
      V manuáli úrad zdôraznil, že aplikácia v sebe neukladá žiadne dáta o držiteľovi COVID passu.
      V prípade technických problémov či iných otázok k aplikácii OverPass sa môžu obchodníci obrátiť buď na helpdesk spoločnosti Slovensko IT, alebo môžu zavolať na call centrum na čísle +421 2 35 803 083. Pracovníci sú pripravení odpovedať na otázky pondelok až piatok od rána 8.00 h do 18.00 h s výnimkou stredy – vtedy až do 21.00 h večer.

Zdroj: TASR

Foto: trend.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články