20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Alergici pozor: Peľová sezóna jelše a liesky sa už rozbieha na celom Slovensku

Oproti minulému roku došlo k skoršiemu nástupu začiatku peľovej sezóny asi o dva týždne. Z alergiologického hľadiska sú aktuálne najvýznamnejšie druhy jelša a lieska.

TASR o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
      

Podľa nej monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre uvádzajú vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie peľu prvých jarných alergénov – liesky a jelše. Stanica v Banskej Bystrici v šiestom kalendárnom týždni zachytila nanajvýš iba stredné hodnoty.
      

„Začíname peľové spravodajstvo 2022. Začiatok roka je veľmi podobný s uplynulým, priniesol so sebou okrem pomerne teplej zimy a početných daždivých dní aj sneh a silné mrazy koncom januára a začiatkom februára. Sneh, vietor a mrazy boli hlavnou príčinou toho, že sme z bezpečnostných dôvodov nemohli spustiť prevádzku našich monitorovacích staníc. Zlepšenie podmienok na strednom a severnom Slovensku nám umožnilo spustiť všetky monitorovacie stanice. Tento týždeň tak máme k dispozícii prvé výsledky monitoringu peľovej situácie za celé Slovensko,“ konštatovala Lafférsová.
      

Alergici pozor: Peľová sezóna jelše a liesky sa už rozbieha na celom Slovensku

Okrem peľu jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých, ktorý dosahoval zatiaľ len v Bratislave vysoké denné koncentrácie.
      „Prudké oteplenie, dostatok vlahy a slnečného svitu prináša so sebou i prudký nárast denných koncentrácií peľu. Sezóna jelše a liesky sa naplno rozbehne na celom území a ich denné koncentrácie dosiahnu alergiologicky významné hladiny aj v severnejších oblastiach Slovenska. V teplejších sezóna jelše a liesky už prechádza svojím vrcholom. Narastať budú denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách,“ dodala odborníčka.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články