20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Alergici pozor: Ohrozujú vás ambrózia, palina, chmeľ a spóry húb

PEĽOVÁ SITUÁCIA ZA 37. TÝŽDEŇ 2021 A PROGNÓZA

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska: ambrózia, palina, trávy z čeľade lipnicovité, skorocel, štiav, chmeľ, mrlíkovité, mrkvovité, pŕhľavovité, astrovité spóry húb – Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium, Helminthosporium

„V uplynulom 37. týždni dominoval v ovzduší peľ inváznej ambrózie na celom území Slovenska. Peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy, peľ tráv z čeľade lipnicovitých i peľ paliny sa vyskytoval v ovzduší väčšinou v nízkych až veľmi nízkych denných koncentráciách. Vplyvom lokálnych zrážok a ochladenia poklesli aj celkové denné koncentrácie peľu na celom území,“ uviedla RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica, pod ktorý spadá aj koordinácia Peľovej informačnej služby.

Najvyššia koncentrácia peľu ambrózie bola zachytená v Bratislave – 168 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Nitre 83 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Trnave 58, v Košiciach 52 a v Banskej Bystrici 42 peľových zŕn v m3 vzduchu.

Denné koncentrácie všetkých spór húb (plesní) vplyvom nočného ochladenia výrazne poklesli.

Alergici pozor: Ohrozujú vás ambrózia, palina, chmeľ a spóry húb
foto: @wavebreakmedia

PROGNÓZA PEĽOVEJ SITUÁCIE

Druhové spektrum peľu ostáva stabilné. Najvýznamnejším a najviac početne zastúpeným alergénom bude invázna ambrózia. Peľ ambrózie môže dosahovať alergiologicky významné hladiny najmä počas teplejších slnečných dní. Za priaznivého počasia môže peľ ambrózie dosiahnuť v Bratislave a v teplejších oblastiach Slovenska aj vyššie denné koncentrácie. Peľ pŕhľavy, tráv a paliny sa bude vyskytovať v ovzduší až do jesene v nízkych až veľmi nízkych denných koncentráciách. Denné hladiny spór húb (plesní) ostávajú viac–menej ustálené.

ĎALŠIE INFORMÁCIE O KONCENTRÁCII ALERGÉNOV

Podrobné a pravidelne aktualizované informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov v regiónoch Slovenska, ako aj a prognózy pre najbližšie obdobie, nájdete na webe RÚVZ BB a na webe www.alergia.sk.Na týždennej báze samostatne uverejňujeme aj výsledky z monitorovacej stanice, ktorá sa nachádza u nás na ÚVZ v Bratislave. Ak vás zaujíma iba vývoj peľovej situácie v hlavnom meste, informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov nájdete prehľadne spracované na našom webe: http://bit.ly/pelova-situacia-BA

zdroj: FB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články