21.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Aj v Žiline dnes večer na protest vypnú verejné osvetlenie, križovatky a priechody pre chodcov ostanú osvetlené

Mesto Žilina sa pridáva k celoslovenskej protestnej iniciatíve Mestám a obciam zhasína nádej a medzi 19:00 a 19:30 vypne časť verejného osvetlenia.

Ako informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová, z dôvodu bezpečnosti zostanú riadne osvetlené križovatky a priechody pre chodcov na cestách.

VYPÍNAŤ svetlá budú aj na ZEMPLÍNE. Obce žiadajú okamžitú pomoc s vysokými cenami energií

Podľa žilinského primátora Petra Fiabáne je dopad energetickej krízy taký vážny, že je reálne ohrozené ďalšie fungovanie samospráv. „Opatrenia, ktoré samosprávy realizujú, nepostačujú, aby vykompenzovali zvýšenú potrebu financovať zvýšené náklady na elektriku, plyn a teplo. Očakávame, že štát bude oveľa rýchlejšie, jasnejšie a zrozumiteľnejšie reagovať a kompenzovať potrebné výpadky,“ poznamenal Fiabáne.

Doplnil, že protestná akcia má za cieľ nielen informovať verejnosť o súčasnom stave, ale má byť apelom vláde a príslušným ministerstvám, aby urýchlene konali. „Aby tie prezentované a deklarované formy podpory boli jasnejšie a zrozumiteľnejšie a aby sa mestá a obce vedeli zariadiť a nastaviť svoje fungovanie na najbližšie týždne a mesiace,“ dodal žilinský primátor.

Verejné osvetlenie vypnú na pol hodinu aj Levoča či Spišská Nová Ves

Do protestu pod názvom Mestám a obciam zhasína nádej sa zapoja aj niektoré mestá na Spiši. V pondelok dopoludnia to prostredníctvom sociálnej siete potvrdili Spišská Nová Ves aj Levoča. Obe mestá vypnú dnes večer časť verejného osvetlenia na 30 minút. Konkrétne v Levoči na Námestí Majstra Pavla, a svietiť sa medzi 19:00 a 19:30 nebude ani na námestí v Spišskej Novej Vsi.

„Demonštratívne zhasneme časť verejného osvetlenia a dáme tak najavo, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dopady na plnenie mnohých našich základných úloh a povinností, čo sa dotkne aj bežného života každého z nás. Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády, a to, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády,“ uviedla spišskonovoveská samospráva.

Účasť na tejto forme protestu avizovalo už skôr aj mesto Spišská Stará Ves (okr. Kežmarok). Naopak, mesto Podolínec (okr. Stará Ľubovňa) tak neurobí. Jeho primátor Michal Marhefka vysvetlil, že vypínať a o tridsať minút znovu zapínať verejné osvetlenie pri type svietidiel, z ktorých je iba 10 percent úsporných, nie je pre toto mesto ekonomické ani ekologické.

Celoslovenská iniciatíva pod taktovkou Združenia miest a obcí Slovenska sa uskutoční dnes 30. januára. O 19:00 mnohé mestá a obce zhasnú verejné osvetlenie na 30 minút. Ide o protest proti vysokým cenám energie, ktoré postihujú celú spoločnosť aj samosprávu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x