23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Z 13. a 14. platu už budú zamestnávatelia platiť odvody

Novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá je platná od minulého roka, minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zrušil výhodu, ktorú presadil ešte šéf SNS Andrej Danko.

Krajniak svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že odvedené poistné z odmien viac potrebujú ľudia, ktorí dostávajú pandemické nemocenské a ošetrovné.

Tieto nové platy boli dobrovoľné. Záležalo len na firme, či vám odmenu vyplatila, alebo nie. A nech si o Dankovi myslíme čokoľvek, určite sa našli zamestnanci, ktorých táto forma odmeny potešila.

Viacerí zamestnávatelia na Slovensku poskytujú svojim zamestnancom tzv. 13. a 14. plat, najčastejšie pred letnými dovolenkami a pred vianočnými sviatkami. V tejto súvislosti im Sociálna poisťovňa pripomína, že od tohto roku už nie je výplata 13. alebo 14. platu oslobodená od platenia sociálnych odvodov, zverejnila na svojej stránke informáciu Sociálna poisťovňa.

V praxi to znamená, že 13. a 14. plat vyplatený zamestnancovi v roku 2021 a neskoršie je vymeriavacím základom zamestnanca a zamestnávateľ je tak povinný z týchto platov odviesť poistné na sociálne poistenie.

Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancom 13. a/alebo 14. plat, tieto je potrebné vykázať ako bežnú súčasť vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie v mesačných výkazoch poistného a príspevkov. Výkazy odosiela zamestnávateľ elektronicky Sociálnej poisťovni vo svojich lehotách splatnosti poistného.

Do 31. decembra 2020 platilo, že 14. plat, vyplatený v roku 2019 alebo 2020, nebol najviac do výšky 500 eur súčasťou vymeriavacieho základu zamestnanca a od platenia sociálnych odvodov bol oslobodený. K zmene – zrušeniu oslobodenia od platenia poistného – došlo na základe novely zákona o sociálnom poistení a novely zákona o dani z príjmov od 1. januára tohto roku.

Nech sa páči.

foto: istp.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články