30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Výrobcovia hudobných nástrojov dostali v Nemecku pokutu za kartel

 Nemecký protimonopolný úrad pokutoval tri popredné značky hudobných nástrojov – Yamaha, Roland a Fender. Spolu s dvomi dodávateľmi im úrad uložil pokutu 21 miliónov eur za „systematické limitovanie konkurencie“, informovala agentúra AFP.
      Spolu s výrobcami hudobných nástrojov boli pokutovaní aj dvaja distribútori hudobnín Thomann a Music Store.

Výrobcovia hudobných nástrojov dostali v Nemecku pokutu za kartel
foto: ilustračné


      Podľa úradu boli firmy dohodnuté na nadstavení minimálnych cien pre ich vlastný výnos. Keď boli ceny „príliš nízke“, výrobcovia hudobných nástrojov o tom informovali distribútorov a povedali im, aby zvýšili ceny.
      Yamaha a Roland použili softvér na sledovanie cien, aby sa uistili, že distribútori zostanú „naladení na správne ceny“, tvrdí kancelária úradu.
      „Manufaktúry a maloobchody s hudobnými nástrojmi sa celé roky systematicky snažili obmedziť konkurenciu pre konečného spotrebiteľa,“ povedal šéf spolkového úradu Andreas Mundt.

Výrobcovia hudobných nástrojov dostali v Nemecku pokutu za kartel
foto: ilustračné


      „Nemecký protimonopolný úrad touto pokutou vysiela jasný signál nielen dotknutým spoločnostiam, ale aj sektoru hudobných nástrojov ako celku, že porušenie zákazu fixovania cien nebude tolerované,“ dodal Mundt.
      Pri stanovovaní pokút pre jednotlivé firmy vzal úrad do úvahy, že spoločnosti Yamaha, Roland, Fender, Thomann a Music Store intenzívne spolupracovali pri objasňovaní dohôd s Federálnym kartelovým úradom.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články