24.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Vrábeľský jarmok: Vyberte sa na farmársko-remeselnú uličku

Už tento víkend Vráble ožijú jarmočnou atmosférou, remeslami aj dávnou históriou. 

V piatok 24. júna sa začne už 30. ročník tradičného Vrábeľského jarmoku s bohatým sprievodným programom vrátane hudobných vystúpení. Po prvýkrát je súčasťou trhov aj farmársko-remeselná ulička. Stánky s tradičnými remeselníckymi výrobkami budú lemovať Krátku ulicu. 

Kapely aj divadlo pre najmenších

Obľúbený Vrábeľský jarmok ponúkne skutočne pestré kultúrne vyžitie nielen pre obyvateľov Vrábeľ, ale aj ľudí zo širokého okolia. Jubilejný ročník prinesie viaceré umelecké zážitky.

V piatok sa môžu návštevníci jarmoku tešiť na vystúpenia kapiel Briezka, Spodorecha, BackSpace, Kabát Revival a hlavnú hviezdu večera kapelu Polemic. Sobotné predpoludnie bude zase patriť folklóru. Predstavia sa naše miestne súbory Vrábľanka, Kordon a Konvalinka. Pre najmenších sme pripravili divadelné predstavenie Danka a Janka, vystúpia aj tanečné skupiny Embady a N Dance Company,“ vymenúva predsedníčka Mládežníckeho parlamentu Vráble a mestská poslankyňa Dagmar Tóthová Skačanová. 

V sobotu popoludní vystúpia ešte talentované deti z Maňanskej muzičky a podvečer zaplní kapela Januárové prekvapenie s headlinerom známym folkovým zoskupením, Hrdza. 

Spoznajte tradičné remeslá

Bohatý hudobný program doplnia veselé aktivity pre deti – maľovanie na tvár, workshopy a súťaže a jarmočné kolotoče. Návštevníci si budú môcť vychutnať jarmočné dobroty vo viacerých gastro stánkoch, ktoré ponúknu rôzne druhy typických, ale aj moderných streat food pochúťok. 

Vrábeľský jarmok: Vyberte sa na farmársko-remeselnú uličku

Farmársko-remeselná ulička na Krátkej ulici, ktorá sa objaví na 30. ročníku jarmoku po prvý raz, predstaví niekoľko druhov remeselníckych výrobkov – ručne vyrábanú ozdobnú a úžitkovú keramiku, krásne farebné mozaikovanie, ručne robené ozdoby pre dámy a dievčatá, ale napríklad aj tradičnú výrobu cukrovej vaty. 

História Vrábeľ 

Súčasťou jarmoku je tiež otvorenie zaujímavej výstavy z histórie mesta Vráble s názvom Cisárska pevnosť Werebel. Počas jarmočných dní bude prístupná v Stoličnom dome v piatok od 13:00 do 19:00 h a v sobotu od 10:00 do 19:00 h. Výstava prevedie návštevníkov históriou dnes už neexistujúcej pevnosti Vráble, ktorú vybudovali uhorský palatín Stanislav Thurzo a gróf Mikuláš Esterházy v roku 1625. Bola súčasťou obrannej línie na turecko-uhorskom pohraničí.

Návštevníci uvidia historické originály zbraní, kópie dôležitých listín aj modely vojenskej pevnosti. Výstava potrvá do 23. septembra a bude otvorená v pracovné dni od 9:00 do 15:00.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články