15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Verejní funkcionári musia do 30. 4. podať oznámenie o majetkových pomeroch

Verejní funkcionári musia do 30. apríla podať oznámenie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov za rok 2022. Na blížiaci sa termín i sankcie upozorňuje predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD).

„Verejní funkcionári oznámenie podávajú na tlačive, ktoré je zverejnené na internetovej stránke NR SR. Rovnako je na tejto stránke zverejnené metodické usmernenie, ktoré je nápomocné pri vypĺňaní tlačiva,“ priblížil Susko.

Zvlášť upozorňuje, že v rámci výslovne vymenovaných verejných funkcionárov v zákone sa povinnosť vzťahuje aj na funkciu štatutárneho orgánu alebo členov štatutárneho orgánu, členov riadiaceho orgánu a členov kontrolného orgánu alebo dozorného orgánu právnických osôb, ktorých do funkcie priamo alebo nepriamo navrhuje alebo ustanovuje štát alebo právnická osoba so stopercentnou majetkovou účasťou štátu.

Povinnosť podať oznámenie do 30. apríla majú aj tí verejní funkcionári, ktorí počas roka 2022 skončili verejnú funkciu. Okrem toho majú aj povinnosť podať oznámenie do 30 dní po uplynutí jedného roka odo dňa skončenia výkonu verejnej funkcie.

V prípade, ak funkcionári nepodajú oznámenia včas alebo tak neurobia vôbec, výbor voči nim začne konanie a môže im uložiť pokutu za porušenie ústavného zákona.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x