14.8 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Podvodník sa vydával za riaditeľa banky, muža pripravil o úspory

Prípad, keď klienta jednej z bánk podvodník vydávajúci sa za riaditeľa banky pripravil takmer o 18.800 eur, vyšetruje polícia v Košiciach. Poškodeného neznámy muž telefonicky kontaktoval pod zámienkou ochrany peňazí na bankovom účte. O prípade informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Podvodník mužovi volal vo štvrtok (23. 2.) najprv s tým, aby zo svojho bankového účtu previedol sumu 4750 eur na účet vedený v inej banke. „Muž sa pravdepodobne preľakol, že o svoje peniaze môže naozaj prísť, a to, že mu volá sám osobne riaditeľ banky, sa mu asi zdalo dostatočne dôveryhodné, a tak sa ešte v ten istý deň vybral prevod uskutočniť. Našťastie, vďaka triezvemu uvažovaniu pracovníka banky, ktorý muža upozornil, že môže ísť o podvod, k prevodu peňazí nakoniec nedošlo,“ uviedla Ivanová.

Falošný riaditeľ banky následne počas ďalších takmer štyroch hodín niekoľkokrát telefonicky kontaktoval majiteľa účtu a snažil sa ho presvedčiť o ochrane peňazí na účte. Napokon od neho vylákal osobné prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva a následne bez jeho vedomia a súhlasu cez internetbanking neoprávnene vykonal 13 transakcií v celkovej sume viac ako 13.700 eur v prospech nezistených účtov alebo obchodníkov.

Ďalší deň ráno poškodeného opäť telefonicky kontaktoval a žiadal od neho, aby na vopred určený účet vložil finančnú hotovosť vo výške 5000 eur. „Nanešťastie, majiteľ účtu splnil aj túto jeho požiadavku a celkovo tak prišiel o finančnú hotovosť vo výške takmer 18.800 eur. ‚Riaditeľ banky‘ sa potom odmlčal a peniaze boli z účtu taktiež preč,“ uviedla Ivanová.

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný zločin podvodu v časti získaného prístupu do elektronického bankovníctva v súbehu s prečinom neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x