14.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Paralympiáda – držte sa, borci!

Píše Eka Balašková

Ako človek s ťažkým zdravotným postihnutím nemám rada také tie veľkohubé pochvalné reči na adresu ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Ak sa, pravda jedná o aktivity bežného života. Je mi čudné, ak sa „ochká“ nad nevidiacou mamičkou, ktorá sa stará o svoje deti; ak sa v novinách ostentatívne vyzdvihuje, že čo ja viem, šperkárka má o pár koliesok viac; že fotograf je nepočujúci …

Títo ľudia si náš klobúk dole skutočne zaslúžia – rovnako, ako športovci bez zdravotných obmedzení, si pri výkone siahajú na dno svojich fyzických, aj psychických síl. Pritom ich podmienky na prípravu, či finančné zdroje sú poddimenzované.

Paralympiáda – držte sa, borci!
Veronika Vadovičová by mala byť vlajkonosičkou našej výpravy pri úvodnom ceremoniáli

Blížia sa však Paralympijské hry v Tokiu. Tie budú v termíne od 24. augusta do 5. septembra a Slovensko bude reprezentovať zatiaľ najmenej početná, 27 členná, zostava vedená Jánom Riapošom (parastolný tenis). Nebudú v nej chýbať medajlisti, ako Veronika Vadovičová, či Jozef Metelka, no „želiezka v ohni“ bude mať aj Nitriansky kraj. Dušan Laczkó (38) motivátor z Andoviec pri Nových Zámkoch sa predstaví v atletických súťažiach a telesne postihnutý Ondrej Strečko (38) bude súťažiť v cyklistike. Držať palce budeme ale všetkým.

Paralympiáda – držte sa, borci!
Ján Riapoš – asi najznámejší slovenský paralympionik.

V zostave nebudú chýbať ani boccisti. Boccia je loptová hra pre sediacich na vozíkoch a Slovensko má v nej medizinárodne veľmi úspešný tím.

Mimochodom, keby si každý z účastníkov mal so sebou vziať aj svoje medaily z minulých paralympiád, v batožine by sme ich narátali 21. Len Strelkyňa V. Vadovičová a stolný tenista J. Riapoš ich majú po päť.

A my všetci našej výprave držíme palce, aby si mohli stupne víťazov vychutnať aj na týchto netypických hrách.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články