23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nitra: Motorkári budujú s požehnaním biskupa motoverziu Cyrilo-metodskej cesty

Motorkári z Nitrianskej diecézy budujú s požehnaním biskupa Viliama Judáka motoverziu Cyrilo-metodskej cesty. Ich iniciatíva má ponúknuť dnešnému modernému človeku na Slovensku príležitosť poznať svoje najstaršie dejiny a zmysluplne využívať možnosti a čas v záujme posilňovania národného povedomia, skonštatovalo Biskupstvo Nitra. K tomu bude slúžiť aj pripravovaná navigačná aplikácia, umožňujúca cestovať a putovať po miestach spojených s cyrilo-metodským kultom na Slovensku i v Európe.

Nitra: Motorkári budujú s požehnaním biskupa motoverziu Cyrilo-metodskej cesty
Zdroj: Biskupstvo Nitra, fb

Motorkári vyštartujú 28. apríla na cestu dlhú viac ako tisíc kilometrov do gréckeho Solúna. Počas jazdy navštívia miesta spojené s cyrilo-metodským kultom na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Macedónsku, Bulharsku a Grécku. Ich cieľom je Solún ako rodisko sv. Cyrila a Metoda a účasť na valnom zhromaždení Združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa tam bude konať 4. mája.

Jazdcov i motorky požehnal počas víkendu nitriansky biskup Viliam Judák. Zároveň im odovzdal veniec, ktorý položia k pamätníku sv. Cyrila a Metoda v maďarskom Zalavári – Blatnohrade. Ten je úzko spojený s pôsobením kniežaťa Pribinu a jeho syna Koceľa v Panónii, ale aj prítomnosťou sv. Cyrila a Metoda v tejto lokalite počas ich cesty do Ríma, keď predložili pápežovi Hadriánovi II. liturgické knihy v staroslovienčine na schválenie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x