15.4 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Nesprávne užívanie liekov môže poškodiť váš organizmus

Nesprávne užívanie liekov môže poškodiť organizmus. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Nesprávne užívanie liekov môže poškodiť váš organizmus
Lieky? Iba s rozumom

Stredoškolákom a ich rodičom preto odporúča, aby dodržiavali intervaly medzi dávkami a overili si správne množstvo lieku. „Pre zdravie je riskantné, ak neužijete lieky podľa odporúčaní, ak užijete lieky určené pre iné osoby a ak užívate viac liekov, ktoré neodporučil lekár, pretože sa navzájom môže meniť ich účinok,“ priblížilo. Nebezpečné je podľa neho tiež užívanie liekov v kombinácii s alkoholom, či užívanie lieku na iné účely ako je odporúčané.

Vyskúšajte KURKUMA krekry (bez lepku, laktózy, histamínu a bez vajec)

Rezort upozornil, že niektoré lieky na alergiu môžu utlmovať, napríklad vyvolávať ospalosť či znižovať sústredenie. Lieky proti bolesti môžu podľa neho poškodzovať orgány a byť návykové. „Niektoré lieky proti kašľu môžu spôsobiť halucinácie či kŕče,“ doplnil. Kvapky a spreje na uvoľnenie nosa sa podľa neho nesmú užívať dlhšie ako sedem dní. Ministerstvo tiež apeluje, aby ľudia voľnopredajné lieky užívali len ak ich skutočne potrebujú. Lieky na predpis by zase podľa jeho slov mali užívať podľa odporúčania lekára.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x