16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Národný bezpečnostný úrad upozorňuje na deepfake videá, všímať si treba zvláštne pohyby či čudný hlas

Nezvyčajné pohyby tela a tváre, neprirodzený robotický hlas či zvláštny odtieň pokožky môžu pomôcť rozlíšiť pravosť videa. Upozornil na to Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v súvislosti s deepfake videami. Tie môžu navonok verne napodobňovať výzor a hlas známej osoby, ktorá však sprostredkuje falošný odkaz vytvorený útočníkom. Odporúčania sú súčasťou varovania vydaného v kontexte septembrových parlamentných volieb.

„Takéto deepfake videá môžu mať za cieľ zdiskreditovať osoby s významným postavením alebo zneužitím ich identity ovplyvňovať verejnú mienku pred a počas volieb. Rovnako môžu byť deepfake videá využité na rôzne podvodné aktivity,“ vysvetlil úrad. NBÚ preto apeluje na ľudí, aby neverili automaticky všetkému, čo vidia a počujú v online priestore. „Venujte pozornosť dôveryhodnosti zdroja, snažte sa overovať si informácie z iných zdrojov, najmä oficiálnych zdrojov,“ radí.

Zamerať sa treba aj na obsah videa. Ako vysvetľuje úrad, motiváciou tvorcov deepfake videí je často vyvolať emotívnu reakciu. Škandalózne, ťažko uveriteľné, protipólne alebo inak neočakávané vyhlásenia môžu nasvedčovať tomu, že ide o deepfake.

Národný bezpečnostný úrad upozorňuje na deepfake videá, všímať si treba zvláštne pohyby či čudný hlas

Pravosť videa môžu pomôcť rozlíšiť zvláštne pohyby alebo mimika, najmä neprirodzené pohyby očí, žmurkanie, otváranie úst. Všímať si treba, keď prejavené emócie na tvári človeka nezodpovedajú hovorenému obsahu. Varovný je aj neprirodzený robotický hlas, zvláštna výslovnosť alebo nesúlad pohybu pier s vyslovovaním slov.

Falošné video môže prezradiť aj neprirodzená poloha jednotlivých častí tela a tváre, nepomer veľkosti hlavy k telu,
nezvyčajný farebný odtieň pokožky, nesúlad sfarbenia tváre a tela osoby. Podozrivé môže byť aj neprirodzené osvetlenie na videu, alebo ak tiene nezodpovedajú polohe a smeru osvetlenia.

NBÚ očakáva pred voľbami aj ďalšie formy obsahovej a vizuálnej manipulácie. Dezinformácie sa môžu šíriť aj pomocou umelej inteligencie. Útočníci môžu na ovplyvňovanie verejnej mienky využívať tiež falošné účty, cez ktoré budú publikovať rôzny obsah alebo diskusné príspevky.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x