13.1 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

Nápojové obaly sa stanú rýchlo odpadom, dôležité je predchádzať ich vzniku

Problém nápojových obalov spočíva v ich krátkej životnosti. Za pár sekúnd či minút sa stávajú odpadom. Recyklácia nie je ideálnym a jediným riešením, tým najdôležitejším je predchádzať ich vzniku. Pripomína to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v rámci marcovej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom. V nej vyzýva verejnosť ukázať svoju alternatívu voči jednorazovým fľašiam.

Tomáš Taraba: Recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že zálohuje plastové fľaše, v skutočnosti rozhoduje o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje

„Skôr ako si kúpime niečo v jednorazovom nápojovom obale, uvažujme, či neexistuje iná alternatíva. V súčasnosti sú na trhu dostupné kvalitné nerezové, sklenené či bambusové fľaše, poháre aj slamky. Mnohé mestá majú automaty na mlieko a existuje viacero bezobalových obchodov,“ uviedla SAŽP. Pripomenula, že na Slovensku sa každý rok predá približne jedna miliarda plastových fliaš.

Marcová výzva kampane SAŽP preto upriamuje pozornosť na obmedzenie používania jednorazových nápojových obalov, ako sú tetrapaky, plechovky či plastové fľaše. „Recykluje sa iba okolo 30 percent plastov, väčšina tak stále končí na skládkach či v oceánoch, v lepšom prípade v spaľovniach na energetické využitie,“ pripomenula agentúra. Pozýva ľudí zapojiť sa do výzvy a poslať fotografiu svojej fľaše a miesta, kde ju naplnili.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x