24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Ľudia sa sťažujú na HLUK z vrtuľníkov. O štátny dozor požiadal Verejný ochranca práv

Verejný ochranca práv sa v uplynulom roku zaoberal podnetmi, s ktorými sa naňho a na jeho predchodkyňu pani prof. Patakyovú obrátilo vyše 600 obyvateľov miest a obcí východného Slovenska.

Podnet smeroval na cyklicky sa opakujúci hluk z helikoptér. Obyvatelia sa v priebehu niekoľkých rokov obracali na štátne orgány na úseku kontroly a dohľadu nad leteckou činnosťou, no podľa ich slov bezvýsledne. Verejná ochrankyňa práv ešte pred koncom funkčného obdobia, v marci 2022, v preskúmavaných podnetoch dala za pravdu obyvateľom obcí, keď konštatovala, že orgány kontroly sa síce danou vecou zaoberali, avšak neboli dostatočne efektívne a v konečnom dôsledku neposkytli dotknutým občanom včasnú a reálnu ochranu základných práv.

Verejný ochranca práv: Stanovisko vo veci NEUDEĽOVANIA pobytu cudzincom na základe UTAJOVANÝCH skutočností

Orgán štátneho zdravotného dozoru – v tomto prípade ministerstvo dopravy – síce vykonal štátny zdravotný dozor a uložil prevádzkovateľovi zdroja hluku a vibrácií pokutu, toto opatrenie však nebolo dostatočne efektívne.

„Daný prípad som nechal v mojom funkčnom období stále ako otvorený a budem ho sledovať. Kolegyne z odboru ochrany práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva Kancelárie verejného ochrancu práv sa preto prípadu venujú intenzívne aj v týchto dňoch. Z ich zistení vyplýva, že je potrebné, aby som ako verejný ochranca práv žiadal naďalej od ministerstva dopravy uskutočnenie adekvátnej hlukovej štúdie. Táto štúdia môže zabezpečiť kvalifikované zistenia pre ďalší postup. Práva obyvateľov v oblasti životného prostredia sú pre mňa dôležité. Preto sa budem zasadzovať za ochranu obyvateľov pred environmentálnymi vplyvmi a rizikami ohrozujúcimi ich zdravie. Nielen znečistenie ovzdušia a vody, ale aj  expozícia obyvateľov hlukom z leteckej výcvikovej činnosti môže poškodiť zdravie a blahobyt obyvateľov Slovenskej republiky. Tento prípad nie je jediný na Slovensku. Aktuálne mám na stole na posúdenie podnet v obdobnej veci, ktorý sa týka hluku z vojenských vrtuľníkov,“ konštatuje verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x