12 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Levice: Pri unikátnej zhybke pribudla nová informačná tabuľa

Pri unikátnej technickej pamiatke v Leviciach, tzv. zhybke, pribudla nová informačná tabuľa. Pokrstená bola v stredu (24. 11.) vodou z vodných tokov Podlužianka a Perec pri príležitosti 110. výročia uvedenia zhybky do prevádzky. Súčasťou tabule je aj QR kód s jazykovými mutáciami v anglickom a maďarskom jazyku, informovala radnica.

Levická zhybka bola vybudovaná v roku 1911 a dodnes patrí k technickým unikátom. Vodné toky Perec a Podlužianka v minulosti slúžili na zavlažovanie okolitých polí, ako aj zdroj energie pre miestne mlyny. Za bežných podmienok sa pokojné vodné toky hlavne na jar menili na nebezpečný živel tvoriaci povodne. Komplexnú reguláciu Pereca a Podlužianky začal riešiť magistrát mesta Levice v roku 1880. V roku 1885 vypracoval Sándor Lovas projekt, v ktorom na križovatke obidvoch tokov pod Levickým hradom navrhol netradičné a náročné technické zariadenie, tzv. zhybku, ktorou previedol tok Pereca pod korytom Podlužianky.

Zhybka pozostávala z troch liatinových potrubí s priemerom meter, ktoré zabezpečovali prietok vody Pereca. Potrubia po oboch stranách ústili do dvoch nádrží vybudovaných z tehál a betónu. Horná nádrž slúžila i na zachytenie bahna. Dno ohnutého potrubia bolo položené o 60 centimetrov nižšie ako jeho ústie. Takto vybudovaná zhybka bola schopná za sekundu previesť štyri kubické metre vody.
      Kompletná prestavba zhybky v roku 1966 súvisela s výstavbou nápustného objektu vodnej stavby vo Veľkých Kozmálovciach. Pôvodné tri potrubia boli nahradené jedným železobetónovým potrubím polokružnicového tvaru s priemerom 2,6 metra. V súčasnosti je zhybka schopná za sekundu previesť 3,2 kubického metra a v letných mesiacoch 2,7 kubického metra vody. Na manipuláciu a prevod vody aj na odklonenie časti prietoku kanála Perec do vodného toku Podlužianky slúžia dve stavidlá.

Zdroj: TASR

Foto: levice.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články