10.9 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Levice: Poslanci schválili takmer pol milióna eur na obnovu hradného parku

Mesto Levice zrevitalizuje hradný park. V oplotenom uzatvárateľnom areáli bude obnovené jazierko, vybudované pódium pre kultúrne podujatia aj nové chodníky a osvetlenie. Mestskí poslanci schválili na prvú etapu revitalizácie parku 466.456 eur, informovala Adriana Macáková z levického mestského úradu.

Levice: Poslanci schválili takmer pol milióna eur na obnovu hradného parku
Hradný park Levice, mylevice.sk


      Obnova hradného parku dlhé roky viazla. Príčinou bolo, že areál nepatril mestu, ale bol vo vlastníctve Nitrianskeho samosprávneho kraja. Mesto získalo hradný park do vlastníctva v roku 2017 zámennou zmluvou s Nitrianskym samosprávnym krajom. O rok neskôr dala radnica spracovať návrhy revitalizácie hradného parku. Krajinno – architektonické štúdie pre mesto pripravili študenti Katedry záhradnej a krajinnej architektúry Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Ich úlohou bolo dôkladne zmapovať súčasný stav riešeného priestoru v rámci terénneho prieskumu, vypracovať analýzy historického vývoja a súčasného stavu priestoru a na základe vedomostí a poznatkov získaných terénnym prieskumom a analýzami navrhnúť spôsob riešenia parkového priestoru pri Levickom hrade.
      Študenti pripravili štyri variantné riešenia, v ktorých boli zohľadnené požiadavky a priority mesta. Medzi nimi bolo okrem iného obnovenie jazierka, revitalizácia zelene, riešenie hlavných a vedľajších chodníkov, ihrisko a menšie pódium na konanie spoločensko-kultúrnych akcií. Podmienkou bolo rešpektovanie blízkosti historickej pamiatky so zabezpečením priehľadov na objekt hradu. V rámci výskumu sa uskutočnila analýza existujúcich drevín. V parku sa nachádza množstvo rôznorodých zdravých vzrastlých drevín. V rámci revitalizácie sa odstránia choré dreviny a bude sa realizovať aj nová výsadba stromov a trvaliek.
      Revitalizáciu parku bude robiť mesto na etapy. „Rekonštrukciou parku získa Levický hrad okolie primerané dominante mesta a obyvatelia získajú nový priestor na oddych a trávenie voľného času,“ skonštatovala Macáková.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články