23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Lekár za smrť Timey († 22) potrestaný nebude! Dočkajú sa od neho jej najbližší aspoň odškodného?

Operácia sa podarila, pacient zomrel. Okrídlená veta plná sarkazmu je však akoby šitá na prípad Timey Tóthovej († 22), ktorá zomrela 5. apríla 2015 pre pochybenie jej gastroenterológa. Uznal to síce Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vyšetrovanie polície, ale jeho vinu nepreukázalo, a tak ho dokonca aj Ústavný súd oslobodil!

Smútok, žiaľ, zúfalstvo a hnev cítia manželia Tóthovci zo Štúrova aj osem rokov po smrti ich jedinej dcérky Timey. To preto, lebo doteraz sa nepodarilo nielenže súdne uznať vinníka úplne zbytočnej smrti ich milovanej dcéry, ale najmä preto, že zatiaľ sa im osoba, na ktorej pochybenie ukázal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, doslova smeje do tváre, pretože zaslúženému trestu sa už vyhne, ba úspešne sa doteraz vyhýba aj finančnej náhrade pre rodičov za jej smrť. Kedy bude mať táto nočná mora koniec manželia Andrea a Tibor Tóthovci zatiaľ netušia, lebo proti nim zrejme stojí skutočne zdatný súper.

Lekár za smrť Timey († 22) potrestaný nebude! Dočkajú sa od neho jej najbližší aspoň odškodného?
Rodičia mŕtvej Timey Tóthovej chodia na jej hrob už dlhých osem rokov. Vinník jej smrti je podľa ÚDZS známy, súd ho ale neodsúdil. Foto Jozef Uhlárik ml.

Diagnózu lekári určili až skoro po piatich mesiacoch

Nočná mora sa pre Tóthovcov začala v apríli 2014, keď začala mať ich dcérka Timea problémy „vyprázniť“ sa. Išla teda k svojej lekárke, lenže ani ona a ani chirurg nič nezistil. Mladá žena však mala stále bolesti brucha. Gastroenterológ z Nových Zámkov jej na základe ultrazvukového vyšetrenia diagnostikoval dyspeptický syndróm (súbor chronických funkčných tráviacich ťažkostí a problémov) a predpísal lieky. „Nepomohli jej, pretože bolesti pretrvávali ďalej. Ledva stála na nohách. Videli sme, že je zle, tak sme šli znovu k lekárovi, lenže opäť sme skončili len pri ultrasonografii. Nikto jej však neodobral krv, ani nespravil gastroskopiu na CT prístroji,“ spomína si Timeina mama Andrea na chvíle, ktoré by zo svojho života najradšej vymazala. To najhoršie ale ju i jej dcérku však ešte len čakalo.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok

Timei predsa len neskôr v novozámockej nemocnici konečne urobili prvé gastroskopické vyšetrenie, na ktorom sa zistilo, že má na žalúdku nádor. „Potvrdilo to aj CT vyšetrenie. Odobrali jej vzorku na histológiu a po desiatich dňoch sme sa dozvedeli, že má rakovinu lymfatických uzlín, tzv. Burkittov lymfóm. Bol to pre nás šok a len ťažko sme sa zmierovali s tým, že diagnózu lekári určili až skoro po piatich mesiacoch,“ vraví nazlostene Andrea. Lekári rodičov upozornili, že ju budú musieť operovať, ba možno jej odstránia celý žalúdok. „Zmierili sme sa s tým s nádejou, aby jej to pomohlo. Dcéra skončila v bratislavskom onkologickom ústave, lenže ani tam ju neoperovali, ba v polovici novembra 2014 ju prepustili domov s tým, že na 99% je vyliečená. Žiaľ, nestalo sa, a problémy sa jej v januári 2015 vrátili,“ pridal Timein otec Tibor.

Lekár za smrť Timey († 22) potrestaný nebude! Dočkajú sa od neho jej najbližší aspoň odškodného?
Timea Tóthová († 22) zomrela 5. apríla 2015 pre zlyhanie lekára Petra S., na ktorého zlyhanie ukázal Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou. Zdroj: archív Andrea Tóthová

Úrad pre dohľad potvrdil vinu lekára za smrť

Mladá žena musela podstúpiť ďalší cyklus liečby, ktorý jej ale priniesol iba samé komplikácie. Stále ju však nezoperovali, iba ožarovali. V januári sa ukázalo, že jej nádor na žalúdku opäť narástol. „Lekári skúšali iný typ chemoterapie, potom rádioterapiu, lenže nádor sa jej rozrastal. Až vtedy začali lekári hovoriť o operácii, na ktorú, žiaľ, bolo už neskoro. Timejka nám zomrela nadopovaná morfiom presne na Veľkonočnú nedeľu 5. apríla 2015. Na oddelení paliatívnej starostlivosti už ani neprijímala stravu, pretože jej zlyhali obličky,“ spomína so slzami v očiach Andrea. Timeini užialení rodičia sa krátko po dcérinej smrti obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou so žiadosťou, aby prešetril postup lekárov pri liečbe Timei.

Obrovský šok: Najbližší malého Samka sú zdesení, za jeho nepochopiteľnú smrť nebude pykať nikto!

„Vieme, že s diagnózou, akú mala, po správnej liečbe mnohí žijú, ona však zomrela. Sme presvedčení, že vinou lekárov. Ostatne, potvrdil to aj ÚDZS, ktorý napísal, že vo veci Timei pochybil doktor S.,“ netajili najbližší nebohej Timei. Potom však prišlo to, čo ich úplne dostalo. Na polícii podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa s nádejou, že sa jej podarí nájsť vinníka zodpovedného za smrť ich dcéry. „Podozrenia sme síce mali, najviac práve na doktora S., no istí tým, ktorý lekár či lekári to presne boli, sme si neboli. To, čo sme zistili neskôr, nás však úplne dostalo,“ opísal otec Tibor. Navyše, jeho manželka pri porovnávaní niektorých listín zistila, že v dokumentácii ich dcéry, ktorú zaslali lekári vyšetrovacej komisii, sú závažné nedostatky týkajúce sa lekárskych správ.

Lekár za smrť Timey († 22) potrestaný nebude! Dočkajú sa od neho jej najbližší aspoň odškodného?
Záver Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hovorí jasne – Timey nebol poskytnutá lekárska starostlivosť správne, a navyše jej neboli urobené všetky potrebné vyšetrenia! Zdroj: archív Andrea Tóthová

Rozhodnutie súdu ako výsmech spravodlivosti?

Andrea úplnou náhodou pri porovnaní lekárskych správ objavila, že sú v nich pozmenené viaceré údaje. A to do takej miery, že ovplyvnili rozhodovanie znaleckej komisie. „Sú tam nielen pozmeňované dávkovania liekov, ale aj lekárske správy v dňoch 4. 7. a 13. 8. 2014. Absurditou sú rozdielne adresy bydliska Timei v čase jej vyšetrenia, konkrétne 28. 8. 2013. Aj z tohto dôvodu sme preto na polícii podali druhé trestné oznámenie za falšovanie dokumentov, tentokrát ale už na konkrétnu osobu, ktorou je doktor Peter S. On, podľa nás, nesie najväčšiu vinu na tom, prečo musela naša dcéra zomrieť,“ prezradila závažnú informáciu Andrea. A ako sa ukázalo, ani toto na uznanie viny gastroenterológovi Petrovi S. nestačilo, pretože vyšetrovateľ v jeho práci chyby nenašiel, a tak ho z ničoho neobvinil! A to napriek nálezu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou!

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.

„Teraz už viem, že podplatil každého, koho len mohol. Na Ústavný súd sa naša právnička obrátila po tom, keď sme neuspeli na predchádzajúcich súdoch. A ako to viem? Nuž tak, že raz mi zatelefonovala jeho, dnes už exmanželka, a povedala mi na rovinu, že on sa jej priznal, že nikto ho za jeho zlyhanie neodsúdi, pretože všetko „zariadil“. Vraj ho to síce stálo veľa, ale vyšlo mu to. Však naše dovolanie bolo na Ústavnom súde dva roky, než rozhodli. A rozhodli v jeho prospech, teda že vyšetrovateľ postupoval správne! Také svinstvo. Veď to je výsmech spravodlivosti,“ neskrývala sklamanie a hnev zároveň Andrea, ktorá proti doktorovi Petrovi S. stojí na súde opäť. Tentokrát sa s ním spolu s manželom súdia o náhradu škody za dcérkinu smrť. Ani teraz to s nimi zatiaľ dobre nevyzerá.

Lekár za smrť Timey († 22) potrestaný nebude! Dočkajú sa od neho jej najbližší aspoň odškodného?
Timea (vpravo hore) mala celý život pred sebou. Pomáhala hendikepovaným ľuďom a v tejto profesii chcela pokračovať. Zdroj: archív Andrea Tóthová

Lekár sa vyhýba pojednávaniam o odškodnom

„Stalo sa nám to, že nám to na Okresnom súde sudca celé zamietol, takže sme sa odvolali na Krajský súd v Nitre, kde sa s našimi námietkami stotožnili, teda že doktor Peter S. postupoval pri Timejke „non lege artis“ (postup, ktorý nie je v súlade so zákonom – pozn. red.), a poslali to teda naspäť na okres, kde sa začalo pojednávať nanovo,“ prezradila Andrea Tóthová ako sa zatiaľ situácia ohľadne náhrady škody za smrť ich dcéry vyvíja. Podľa Andrey pôvodný okresný sudca urobil veľa pochybení v celom spore, a tak je rada, že to dostal iný sudca, aj keď… „Som presvedčená, že aj teraz sa nám bude bojovať veľmi ťažko, lebo lekár Peter S, sa zatiaľ úspešne vyhýba súdnym pojednávaniam, takže sa to celé veľmi naťahuje. Na súde v Nových Zámkoch asi nepochodíme, aj keď sa mi chce veriť, že tento sudca sa nedá kúpiť ako ten predchádzajúci, a že budeme úspešní,“ nádeja sa Timeina mama, ktorá síce s manželom dala návrh, aby sa pojednávalo v inom okrese, bolo im to však Krajským súdom zamietnuté.

Nepochopiteľný koniec veľmi smutného príbehu malého Maroška a jeho mamy. To, čo zažila po synovej smrti ale trhá srdce

Opäť sa teda schyľuje k veľkej vojne právnikov, ktorej koniec je však v nedohľadne. „Okrem lekára, ktorý nám spôsobil neuveriteľný smútok a bôľ, už na radu našej právničky nechodíme na súd ani my. A to preto, lebo sa nás tam pýtali také otázky, ktoré sme nedokázali zodpovedať nielen pre veľký časový odstup, ale aj preto, lebo my nie sme lekári, a tak vhodnosť liečby nedokážeme posúdiť. Najhoršie však je, že okrem neho tam iba veľmi málo chodí aj jeho právny zástupca,“ konštatuje smutne Andrea, podľa ktorej lekár aj jeho právny zástupca iba naťahujú čas. A to i preto, že svoj nárok na odškodné zvýšili, čo im na základe návrhu ich právnej zástupkyne Krajský súd v Nitre povolil. Požadované pôvodné odškodné po 50-tisíc pre Timeinu mamu aj otca je teraz v sume 120-tisíc pre každého. Doktor Peter S. sa teda trestu za Timeinu smrť vyhol, vyhnúť sa teraz chce aj plateniu vysokého odškodného. Najbližšie pojednávanie na Okresnom súde v Nových Zámkoch by malo byť 24. apríla a Andrea verí, že sa protistrana zúčastní, a že sa konečne opäť posunú ďalej.

Lekár za smrť Timey († 22) potrestaný nebude! Dočkajú sa od neho jej najbližší aspoň odškodného?
Tóthovci a ich právna zástupkyňa (vpravo) veria, že ej keď sa lekár Peter S. vyhol spravodlivému trestu, že sa aspoň zaplateniu odškodného za smrť ich dcérky nevyhne. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x