23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Ďalší pokus o začiatok mimoriadnej schôdze Národnej rady k odvolávaniu B. Kollára sa začne dnes

Ďalší pokus o začiatok mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) sa začne dnes (5. 7.) od 9.00 h. Oznámil to v pléne podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) po tom, ako sa ani na druhýkrát nepodarilo v utorok začať rokovanie. Parlament nebol uznášaniaschopný, prezentovalo sa len 71 poslancov z potrebných 76.

Mimoriadnu schôdzu iniciovali nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera pre kauzu fyzického napadnutia bývalej Kollárovej partnerky. Apelujú na vyslanie signálu z parlamentu, že domáce násilie sa netoleruje. Kollár v utorok zopakoval, že odstúpiť nemieni. Za jediný dôvod svojho odvolávania označil to, že chránil život a zdravie svojho ročného dieťaťa.

Pod zvolanie schôdze sa podpísali aj ďalší nezaradení poslanci, členovia klubov SaS i OĽANO. Líder obyčajných ľudí Igor Matovič už skôr vyzval Kollára, aby sa ospravedlnil za výrok, že by to urobil aj opätovne. Ak to neurobí, chcel hlasovať za jeho odchod. Za Kollárovo odvolanie plánujú hlasovať aj viacerí nezaradení poslanci. Smer-SD avizoval, že sa na schôdzi nezúčastní. Poslanci okolo Petra Pellegriniho neprídu v plnom počte, na prípadnom hlasovaní sa však zúčastnia a zrejme odvolávanie podporia.

Matovič v stredu informoval, že v prípadnom hlasovaní nebude za odvolanie Kollára, pretože splnil jeho podmienky. Žiadal od Kollára, aby sa ospravedlnil za výroky o bití žien, inak zahlasuje za jeho odvolanie. Chcel tiež, aby šéf NR SR vyzval mužov na Slovensku, aby nebili ženy. Šéf parlamentu sa v stredu pred schôdzou ospravedlnil svojim deťom, ako aj ženám, ktoré sa touto situáciou cítia dotknuté. Takisto vyhlásil, že je proti násiliu na ženách a vyzval mužov, aby prestali útočiť na ženy, no zároveň vyzval aj na to, aby prestali týrať deti. „Síce kostrbato, ale ženám sa takisto ospravedlnil,“ zhodnotil Kollárove slová Matovič. Dodal, že s touto témou treba skončiť vzhľadom na to, že ide o Kollárove dieťa.

Šéf parlamentu na tlačových konferenciách priznal, že svoju expartnerku pred 12 rokmi udrel po tom, ako ohrozila ich dieťa. Odmietol jej ďalšie obvinenia, vidí za nimi kampaň na jeho očiernenie. Kauze jej údajného sledovania sa venoval aj parlamentný výbor na kontrolu Slovenskej informačnej služby (SIS). Šéf tajných Michal Aláč vylúčil, že by bola SIS zneužitá na osobné účely ústavného činiteľa. Kollár podal trestné oznámenie na Richterovú a ďalšie neznáme osoby, ktoré podľa jeho slov za kauzou stoja.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x