11.5 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

COVID-19: Na Slovensku máme viac ako 5 miliónov dávok vakcín

Na Slovensku máme viac ako 5 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, Janssen (Johnson & Johnson) a Sanofi.

Z tohto počtu sú viac ako 2 milióny dávok vakcíny adaptované na variant omikron. Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však aktuálne nie je veľký a v poslednom období sa podávajú najmä posilňujúce dávky, čo nemá výrazný vplyv na celkovú mieru zaočkovanosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

COVID-19: Na Slovensku máme viac ako 5 miliónov dávok vakcín

Aj napriek zníženému záujmu o očkovanie Slovensko aktuálne nedisponuje žiadnymi zásobami vakcín, ktoré by exspirovali počas januára až marca tohto roka. „Najskorší termín exspirácie vakcín očakávame až v apríli 2023, pokiaľ ich exspirácia dovtedy nebude predĺžená,“ informovala Lániková. Upozornila na to, že počas minulého roka darovala Slovenská republika viac ako jeden milión dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 tzv. rozvojovým krajinám. „Viac ako 900-tisíc dávok sme darovali rôznym krajinám tzv. tretieho sveta, ako napríklad Tanzánii alebo Guyane. Belize sme odoslali viac ako 100-tisíc dávok a začiatkom tohto roka viac ako 300-tisíc dávok Srbsku,“ povedala.

Rezort zdravotníctva aktuálne pripravuje darovanie vakcín do Egypta, Brazílie a do Kazachstanu. „Ministerstvo zdravotníctva SR sa snaží taktiež zvýšiť flexibilitu zmlúv na dodávky vakcín a aktívne pracuje na znížení počtu objednaných dávok,“ dodala hovorkyňa rezortu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články