13.7 C
Nitra
štvrtok, 22 februára, 2024

Chrenovské Kino Lipa dostane novú tvár, má sa stať kultúrnym centrom

Jozef Uhlárik

Kino Lipa je Nitranom veľmi dobre známe. Vzniklo v 80-tych rokoch a bolo miestom, kde sa stretávali mladí aj tí starší. Už dlhé roky ja však nevyužité  slúžilo na rozličné účely. To by sa však, podľa primátora Mareka Hattasa, malo zmeniť.

https://www.facebook.com/hattasprimatorom/posts/1802991699873266

„Staručké“ Kino Lipa sa teda dočká revitalizácie, ktorú už potrebovalo ako soľ. Okrem kinosály totiž objekt ponúkal klubové priestory pre rôzne záujmové činnosti. Postupom rokov ale prestala slúžiť pôvodnému účelu a z kinosály sa stal exekučný sklad. Nitriansky primátor Marek Hattas teraz v statuse na sociálnej sieti informuje, že 16-tisícové sídlisko Chrenová bude mať opäť svoje Kino Lipa.

Chrenovské Kino Lipa dostane novú tvár, má sa stať kultúrnym centrom
Prevádzky, ktoré nemajú s kultúrou nič spoločné budú musieť odísť

„Netajím sa tým, že som hrdý Chrenovčan. Blok „C“, teda Kino Lipa, som navrhol ako objekt pre stretávanie sa ľudí, kde bude fungovať kultúra a klubové a spoločenské priestory pre všetkých. Žiaľ, rokmi prestal slúžiť svojmu pôvodnému účelu,“ skonštatoval autor sídliska Chrenová III a Kina Lipa Jozef Búri, ktorého stanovisko je jednoznačné: „Vyčistiť prízemie objektu o prevádzky, ktoré nemajú s kultúrou nič spoločné a stavebnými úpravami znehodnotili dispozíciu objektu.“ Búri pevne verí, že z kina Lipa sa znova stane priestor pre stretávanie sa všetkých generácií. Nitrania sa najčastejšie pýtajú, čo bude s Kinom Lipa. „Z bloku „C“, teda objektu bývalého kina Lipa, vytvoríme opäť priestor, kde sa budú stretávať všetky generácie. Bude slúžiť deťom z materských a základných škôl, seniorom, ale aj širokej verejnosti na spoločenské a kultúrne vyžitie,“ informuje v statuse primátor Hattas, podľa ktorého sa celé Kino Lipa meniť nebude.

„Rozlišujeme medzi blokmi „A“, „B“ a „C“. V bloku „A“ sídli Nitrazdroj a nepatrí mestu, blok „B“ je v majetku mesta, sídli tu napríklad cukráreň a fitness centrum. Predmetom nášho záujmu je aktuálne blok „C“, teda objekt bývalého kina,“ vysvetľuje prvý muž nitrianskej radnice. Kino Lipa teda po revitalizácii bude slúžiť obyvateľom Chrenovej a celého mesta. Primárne však deťom, ich rodičom a seniorom, ale aj širokej verejnosti na záujmové činnosti. „V bloku „C“ ponecháme tiež v platnosti zmluvy s prevádzkami, ktoré ponúkajú činnosť, aktivity a služby v oblasti záujmových činností, kultúrnych podujatí a doplnkových služieb (napr. „rodinná“ kaviareň),“ dodáva Hattas.

Zrevitalizované Kino Lipa ponúkne nové pracovné príležitosti

Tie prevádzky, ktoré sú v príkrom rozpore s bezpečnostnými zásadami, teda budú musieť skončiť. „Existujúca krčma v pravom krídle je v únikovej ceste. Prevádzka v ľavom krídle, ktorá sídli v sadrokartónovej prístavbe, bráni splneniu zhromažďovacej kapacity sály,“ prezradil primátor prevádzky, ktoré majú svoje dni v Lipe zrátané Mesto podľa neho hľadá taký spôsob, aby sa služby, ktoré tam sú mohli plynule presunúť do bloku „B“, prípadne do iných objektov v blízkom okolí. Pred Kinom Lipa je však aj malá tržnica, ktorú však chce mesto ponechať. „Naopak, rozšírime aktivity a skultúrnime priestor námestia pred kinom Lipa,“ prezradil v statuse Hattas.

Chrenovské Kino Lipa dostane novú tvár, má sa stať kultúrnym centrom
Kino Lipa

Ak sa niekto bojí, že revitalizáciou prídu ľudia o práci, primátor ich upokojuje. „Naopak, vzniknú tu nové pracovné príležitosti, a preto pevne veríme, že pracovných miest pribudne.“ Ľudia sa však obávajú aj toho, že Kino Lipa bude narúšať pokoj v okolí. „Nie. Naopak, po dotvorení priestoru bloku „C“ a jeho okolia bude v tejto lokalite prirodzene vyššia občianska kontrola,“ upokojuje prvý muž radnice, ktorý v závere svojho statusu dodáva, že mesto pracuje aj na tom, aby sme záujemcom, ktorí prejavia ochotu pokračovať v činnosti, ponúkli adekvátne priestory. „Všetko závisí od priestorových možností bloku „B“, resp. v iných mestských budovách určených na služby a obchod.“

Foto: Jozef Uhlárik, NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články