25.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Branislav Gröhling: Minister Horecký predložil “Zákon proti deťom“

Minister školstva Horecký v predloženom zákone, ktorý dnes bude schvaľovať vláda, v podstate zrušil pomoc deťom a opätovne zaťažil rodičov. Zo zákona vyškrtol povinné financovanie asistentov, definíciu segregácie, riešenia na pomoc deťom pri opakovaní ročníkov. Upozorňuje na to podpredseda SaS a exminister školstva Branislav Gröhling.

„Zákon, ktorý dnes predkladá minister Horecký na vládu je jasne namierený proti deťom a rodičom. Minister školstva z neho vyškrtol všetky ustanovenia týkajúce sa konkrétnej pomoci deťom. Robí míľové kroky dozadu a ruší všetko naše úsilie na ministerstve, ktoré sme vyvinuli na pomoc deťom. Išlo o pomoc pre deti so znevýhodnením, deti zo sociálne slabšieho prostredia, ale aj pre všetky ostatné deti, ktoré potrebujú podporu, aby v škole napredovali,“ hovorí exminister školstva Branislav Gröhling.

Pôvodný návrh zákona zavádzal povinné financovanie asistentov, ako aj podporné opatrenia, ktoré mali byť pre žiakov narokovateľné, definíciu segregácie či riešenia na pomoc žiakom pri opakovaní ročníka. Všetky tieto kroky ale zo zákona minister Horecký vyhodil.

Znenie zákona od Horeckého kritizovalo množstvo profesijných organizácii, ale aj komisárka pre osoby so zdravotným znevýhodnením Zuzana Stavrovská. Z drvivej väčšiny minister školstva neakceptoval pripomienky komisárky, platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením ani Asociácie školskej psychológie a ďalších aktérov vo vzdelávaní.

Horeckého kroky späť pri pomoci deťom a rodičom, ako aj neriešenie segregácie detí navyše ohrozuje aj financie prúdiace do školstva, konkrétne eurofondy a Plán obnovy. Štát sa zaviazal v Pláne obnovy riešiť segregáciu, ktorú teraz opakovane potvrdili aj slovenské súdy a zlepšiť vzdelávanie žiakov z vylúčených komunít. Ak sa definícia segregácie nedostane do zákona a nebude riešená, Slovensko nesplní podmienku Plánu obnovy a nedostane financie na rozvoj školstva či iných rezortov.

„Minister Horecký týmto zákonom nepribližuje školstvo k európskym špičkám, ale naopak ho ťahá celé späť do minulosti a neumožňuje žiakom, aby sa vzdelávali v čo najlepších podmienkach. Pri takomto prístupe sa ani nedivím snahám ministra cenzurovať učivo a vymazávať z neho dôležité časti. Iba to dokazuje, že toto vedenie ministerstva nechce pomôcť žiakom a pripraviť ich na život,“ uzavrel Branislav Gröhling.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x