27.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Ako predísť bolesti chrbtice u detí

Časté a dlhodobé sedenie vedie k bolestiam chrbtice a kĺbov. Situáciu zhoršilo aj dištančné vzdelávanie. Rodičia by počas online výučby mali dbať aj na správne sedenie svojich detí.

Štvrtá vlna pandémie zatvorila vo februári stovky tried po celom Slovensku. Situácia sa koncom mesiaca zhoršila a v karanténe zostali tisícky žiakov, jednotlivé triedy preto museli prejsť na dištančné vzdelávanie. Deti tak opäť vymenili školské lavice za priestory detskej izby.

Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia vysvetľuje s akými problémami sa deti stretávajú. „V prípade ak deti sedia za stolom niekoľko hodín denne, najviac tým trpí ich chrbtica. Rodičia preto musia deti upozorňovať, aby sa nehrbili a mali predlaktie na stole.“

Ako predísť bolesti chrbtice u detí

Ako predísť bolestiam?

Celodenné sedenie podľa odborníkov zhoršuje celkový stav chrbtice u detí. Často sa tak oslabujú svaly a stred tela. Dlhé a nesprávne sedenie preťaží najmä ramená a krk. V živote dieťaťa nastane prvá veľká zmena, keď opustí materskú školu a nastúpi na základnú školu. Nesprávne sedenie napokon môže negatívne ovplyvniť aj učenie. Prvým krokom je tak vytvoriť pre deti správne miesto na učenie. „Rodičia by v prvom rade mali vytvoriť správny priestor. K tomu pomáha polohovateľný stôl a stolička. Je dôležité na staviť výšku stoličky a stola tak, aby vyhovovalo výške žiaka. Ďalej by mali mať deti pri sedení opretý chrbát, aby sa uvoľnili chrbtové svaly, nohy by mali byť v 90 stupňom uhle opreté priamo o zem,“ vysvetľuje Čaniga, ako by mali deti správne sedieť napríklad za počítačom. Jedným dychom tiež dodáva. „Vzdialenosť tváre žiaka od monitoru, by mala byť asi 45 -50 centimetrov,“ vysvetlil Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia.

Pohyb na čerstvom vzduchu

Pohybu mali deti menej už pred pandémiou. Online vzdelávanie tento problém ešte viac prehĺbilo. Školáci si však telo môžu rozhýbať aj doma. Prestávky medzi hodinami by de mali využívať zmysluplne. Ak to priestory umožňujú, vhodné je aj cvičenie napríklad so švihadlom. Deti by nemali zabúdať ani na fitloptu. „Vďaka fitlopte je telo stále „v pohybe“, neodporúčame ju však využívať dlho. Keďže nemá chrbtovú opierku, môže dlhodobé sedenie na fitlopte môže viesť k bolestiam chrbta.“

Ako predísť bolesti chrbtice u detí


O spoločnosti Modesk 

Spoločnosť MODESK je synonymom zdravej modernej kancelárie. Vznikla v roku 2015 s cieľom využiť viac než dekádu skúseností so zdravým sedením a ergonómiou práce a priniesť novú skúsenosť do vašich domovov a kancelárií. Vždy s dôrazom na osobitosť a udržateľnosť, s hrdosťou sebe vlastnou.  

Výškovo nastaviteľné stoly MODESK nadväzujú na dlhoročnú tradíciu českého dizajnu a stolárskej výroby v jedinečnej kombinácii minimalistického funkčného dizajnu, ktorý zapadne do každého interiéru a ponúka úplne nový uhol pohľadu na vašu kanceláriu. Stoly MODESK prinášajú kombináciu nadčasových oceľových komponentov a vysoko kvalitného dreva ručne spracovaného majstrom stolárom. 

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články