15.1 C
Nitra
utorok, 3 októbra, 2023

Zvolenskému sudcovi dočasne pozastavili výkon funkcie, pretože odmietol nosiť rúško. Členovia Súdnej rady sú štatisti, hovorí Ján Drgonec

Určite vám neunikli informácie o sudcovi Okresného súdu Zvolen Daliborovi Miľanovi, ktorý odmietal nosiť na pojednávaniach rúško či respirátor. Sudcovi už dočasne pozastavili výkon funkcie, rozhodla o tom Súdna rada SR na svojom piatkovom zasadnutí. Dôvodom sú pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti v súvislosti s nedodržiavaním protiepidemických opatrení počas pojednávaní.

K tomuto rozhodnutiu sa zaujímavo vyjadril bývalý ústavný sudca, expert na ústavné právo Ján Drgonec.

„Členovia Súdnej rady SR sú úbohí štatisti. Keby sa správali ako samostatné ľudské bytosti, tak by sudcovi Miľanovi nepozastavili výkon funkcie.“ povedal Ján Drgonec pre Parlamentnelisty.sk

„Je tam niekoľko paradoxov. Jednak Miľan nechcel nič iné, iba aby sa dodržiavalo jeho ústavné právo. Naopak, profesor Mazák trval na tom, že nemá čo chcieť dodržiavať ústavu a to s odkazom na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktoré zhodou okolností ako sudca ústavného súdu robil profesor Mazák. Čiže Mazák teraz ukladá disciplinárny trest za plnenie, respektíve dodržiavane rozhodnutia, ktoré urobil predtým,“ uviedol v rozhovore Drgonec.

Zvolenskému sudcovi dočasne pozastavili výkon funkcie, pretože odmietol nosiť rúško. Členovia Súdnej rady sú štatisti, hovorí Ján Drgonec
Na snímke kandidát na post ústavného sudcu Ján Drgonec poèas vypoèutia Ústavnoprávnym výborom NR SR 23. januára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Lenka Dale v rozhovore pripomína, že sudca môže mať rozhodnutím súdnej rady pozastavený výkon na 6 mesiacov, potom môže súdna rada predĺžiť pozastavenie funkcie na jeden rok. Predsedníčka Okresného súdu vo Zvolene požiadala aj o zbavenie Miľana funkcie sudcu, popri iných prešľapoch sudcov ide o priam až nadrámcové reakcie. Prečo teda Súdna rada postupovala takto?

„Ministerka spravodlivosti navrhla a Mazák potrebuje prikyvovať vláde tak intenzívne ako sa len dá,“ reagoval Drgonec a dodal, že ostatní členovia rady sú „úbohí štatisti. Keby sa správali ako samostatné ľudské bytosti, tak si myslím, že takto rozhodnúť nemohli.“

Podľa Súdnej rady Miľan ohrozuje dôveryhodnosť a dobrú povesť súdnictva v čase, keď sa justičné prostredie snaží oslobodiť od neduhov minulosti. „Je to skvelý argument! Súdnictvo je samo o sebe veľmi dôveryhodné a len Miľan mu kazí dobré meno. Úprimne, za socíku sme hovorili o volebných fraškách v Latinskej Amerike, teraz už môžeme hovoriť o vlastných fraškách na našich inštitúciách.“

Podľa Jána Mazáka bol problém aj v Miľanovom tvrdení, že vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sú neplatné. „Ľudia to potom berú ako bernú mincu a takémuto správaniu bolo treba zamedziť,“ uviedol predseda súdnej rady. „Áno, Mazák potrebuje zamedziť akémukoľvek správaniu, ktoré smeruje k vynucovaniu právneho poriadku. Povedal som, že robí čo vládze pre vládu. A toto je vlastne len krok k tomu. Ja stále hovorím, že toto tu nemá nič spoločné s materiálnym právnym štátom. Mazák zažiaril tým skvelým výrokom o tom, že v núdzovom stave ústava neplatí… Podľa môjho názoru tu dochádza na kreovanie Mazákovej tézy do polohy: počas Matovičových vlád ústava neplatí. Hlavný smer mojich úvah pri takýchto rozhodovaniach je, či je tu právny chanát, alebo právna džamahírija,“ reagoval Ján Drgonec na položené otázky.

Zvolenskému sudcovi dočasne pozastavili výkon funkcie, pretože odmietol nosiť rúško. Členovia Súdnej rady sú štatisti, hovorí Ján Drgonec
Na snímke èlenovia Súdnej rady SR poèas 14. zasadnutie 22. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Súdna rada dočasne pozastavila výkon funkcie sudcovi D. Miľanovi

Bratislava (TASR) – Sudcovi Okresného súdu (OS) Zvolen Daliborovi Miľanovi dočasne pozastavili výkon funkcie. Súdna rada SR sa na tom uzniesla na svojom piatkovom zasadnutí. Dôvodom sú pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti v súvislosti s nedodržiavaním protiepidemických opatrení počas pojednávaní.
      Za návrh predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka o dočasnom pozastavení funkcie sudcu sudcovi Miľanovi hlasovalo 15 členov rady. Nikto nebol proti, nikto sa nezdržal hlasovania. Mazák, ako predkladateľ návrhu, nehlasoval. Súdna rada sa uzniesla, že „dočasne pozastavuje výkon funkcie sudcu sudcovi OS Zvolen Daliborovi Miľanovi pre dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktorými je vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva a dobrá povesť súdnictva“.
      Sudca odmietal pojednávať s použitím prostriedkov na prekrytie dýchacích ciest, pričom v tejto súvislosti nerešpektoval príkazy predsedníčky OS Zvolen. „Napokon na pojednávaní konanom 31. mája 2021 jej uložil poriadkovú pokutu 300 eur za to, že ho žiadala, aby pojednával s použitím prostriedkov na prekrytie dýchacích ciest,“ spresnili ešte skôr na webovom sídle Súdnej rady.
      Miľanov právny zástupca Peter Weis na piatkovom zasadnutí podotkol, že jeho klient sa nedopustil protiprávneho konania, lebo vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o povinnosti prekrytia tváre nepovažuje za platné. „V každom čase je pre zachovanie demokratických hodnôt spoločnosti potrebné ochraňovať nezávislosť súdnictva, o to viac je to nevyhnutné v čase, keď sú práva a právom chránené záujmy osôb potierané samotnými štátnymi orgánmi, ktoré prijímajú a vynucujú dodržiavanie protiprávnych predpisov,“ vyhlásil Weis.
      Sudca Miľan tvrdí, že na nulitu týchto právnych predpisov poukazoval už v novembri 2020. „Na pojednávanie som chodil vždy pripravený, slušne oblečený, k ľuďom som sa správal slušne a bez toho, aby som sa vyvyšoval alebo aby som ponižoval účastníkov konania,“ zdôraznil.
      Súdna rada SR sa ešte v apríli uzniesla, že „nepovažuje vynucovanie protiepidemických opatrení v pojednávacej miestnosti predsedom súdu, spočívajúce v požiadavke nosiť respirátor pojednávacím sudcom, za zásah do jeho nezávislosti, ale za plnenie povinnosti predsedu súdu pri ochrane verejného zdravia“.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články