18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Zvierací ombudsman: Slovensko prijíma na hraniciach s Ukrajinou všetky zvieratá

Slovensko prijíma na hraničných priechodoch s Ukrajinou všetky zvieratá bez pasu, registrácie či očkovania. Iniciatíva Zvierací ombudsman o tom informuje na sociálnej sieti. Je v kontakte s ukrajinskými útulkami a dohaduje možnosti presunu zvierat do karanténnych staníc na Slovensku.

Zvieratá púšťajú na všetkých štyroch východných hraničných priechodoch. Musia však ísť do päťdňovej karantény, lebo 99 percent z nich nespĺňa podmienky, opisuje iniciatíva. Na hranici vyplní prichádzajúci človek tlačivo so všetkými potrebnými údajmi.
      Colníci všetky tlačivá na konci dňa odovzdajú Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR. Tá odovzdá tlačivo konkrétnej karanténnej stanici, ktorá bude s majiteľom v kontakte a po uplynutí karantény mu ho odovzdá, približuje Zvierací ombudsman.

„Karanténne stanice sú pripravené a majú všetko potrebné na to, aby prijali zvieratá – sme s nimi v kontakte,“ deklaruje iniciatíva. Dodáva, že aj Československý kastračný program je pripravený v obmedzenom režime poskytnúť núdzové útočisko zvieratám bez domova.
      V prípade, že budú karanténne stanice potrebovať akúkoľvek finančnú i nefinančnú pomoc, Zvierací ombudsman vyhlási zbierku. „Zatiaľ sme takú žiadosť nedostali,“ uviedol. Iniciatíva je v kontakte aj s Veľvyslanectvom Ukrajiny v SR, aby Ukrajinci vedeli, že sa dostanú cez hranicu i so zvieratami.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články