13.7 C
Nitra
štvrtok, 29 septembra, 2022

ZUZKIN STĹPČEK: Eko či ego aktivisti?

Môj muž je separatista.

Roky separuje odpad. Nie odjakživa, ale posledných dvadsať rokov určite. Sklo do skla, plasty do plastov, papier do papiera. Príde mu to správne a užitočné, navyše to nestojí žiadnu mimoriadnu námahu.

Rozumiem tomu, hoci zďaleka nie som taká dôsledná ako on. V podstate sme eko rodina, lebo nikam necestujeme lietadlom (od covidu už vlastne nikam necestujeme), neobjednávame si nič z Číny či iného druhého konca zemegule, využívame MHD, šetríme elektrinou, neplytváme ničím  a robíme všetko tak, ako sme robili, keď ešte Grétka ani nebola na svete.

No hysterickí ekofanatici, ktorí na mňa kričia, že môžem za skleníkové plyny, že nepoznám svoju uhlíkovú stopu, že sa mám vzdať pomaly aj základnej kozmetiky, lebo už o deväť rokov zničím planétu (to vraví DiCaprio) a neviem čo ešte, tak tí sú mi na smiech.

Ako tá rečníčka na mítingu za budúcnosť klímy na Námestí SNP v Bratislave, ktorá ukazovala prítomným malú sklenenú fľaštičku s akýmsi záhadným obsahom, vraj to je jej odpad za celý mesiac. Neviem, možno aj dva. Ešte stále mi to hlava neberie, jej udatnosti sa nepriblížim, ani keď jej pôjdem neopratá a nenasprejovaná oproti. Pešo.

ZUZKIN STĹPČEK: Mrs. President is fu..ing liar!

Sú mi smiešni všetci tí, ktorí rečnia o mojej/našej nadspotrebe, ktorá zabíja planétu, no tú svoju udržať na uzde nedokážu. Veľký ekoaktivista Arnold Schwarzeneger, ktorý svoje abnormálne svaly nadobudol úplne normálnym cvičením, má slabosť pre silné autá. Raz sa po Los Angeles vyváža na Hummeri H1, ktorý spotrebuje na sto kilometrov nejakých 23 litrov nafty, potom zase na obrovskom GMC Yukon, čo v meste žerie asi 15 litrov benzínu, a pred pár dňami, zrejme premýšľajúc nad planétou, zvalcoval počas jazdy tri cudzie a podstatne menšie autá. Záchranca ľudstva na pohľadanie.

Nijako sa nebrzdí ani už spomenutý Leonardo DiCaprio, ktorý na jednej strane bojuje za záchranu amozonských dažďových pralesov, ale zároveň brázdi oceán na svojej luxusnej jachte, na ktorej pristáva helikoptérou a ktorá len pri desiatich kilometroch plavby vyprodukuje toľko uhlíku ako priemerné auto za rok.

Alebo taký bývalý americký viceprezident a ekológ Al Gore. Študentom prednáša o alternatívnych zdrojoch energie, no vo svojom dome spáli dvadsaťkrát viac elektriny ako priemerný Američan.

V roku 2010 publikovali kanadskí psychológovia Nina Mazarová a Chen-Bo Zhong štúdiu, ktorej závery prekvapili aj samotnú dvojicu.

Očakávali totiž iný záver, no štúdia ukázala, že ľudia, ktorí nakupujú eko produkty (hlavne to treba robiť okázalo a všade o tom hovoriť), majú menšiu ochotu podeliť sa o peniaze, no o to viac sú schopní podvádzať a kradnúť, ak ich nemôže nikto pristihnúť.

Nakupovaním eko produktov si kupujú akúsi priepustku do svojho sebeckého sveta.  

A tí veľkí ekohráči si, podľa mojej skromnej štúdie, zachraňujú len svoje vrecká. A vrecká tých, ktorí bohatnú na vyvolávaní strachu o planétu.

Zuzana Huďová, novinárka a spisovateľka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články