2.3 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

ZUZKIN STĹPČEK: Čierna je nová biela

Spomínate si na taký televízny seriál, čo išiel ešte za socíku v 80. rokoch a volal sa Bufet? Celé sa to odohrávalo v nonstop bufete, kam si občas zaskočili po niečo pod zub vtedajší politici – raz to bol Lubomír Štrougal (predseda vlády), Peter Colotka (podpredseda), Martin Dzúr (minister obrany), Leopold Lér (minister financií), inokedy nejaký poslanec či poslankyňa, dokonca aj prezident Gustáv Husák sa tam objavil…

Vždy keď prišli, tak s ľuďmi v bufete hodili kus reči o aktuálnej politickej situácii, vysvetlili im, čo si majú myslieť a prečo, a potom s úsmevom a niekedy aj za potlesku odišli. Nevideli ste to? Ani ste nemohli. Také sprostosti sa naozaj netočili, hoci netvrdím, že sa točili iba skvosty. Ale na dnešné kaleráby, ktoré tlačí divákom do hlavy verejno-právna RTVS, sa ani propagandisti z čias normalizácie nechytajú. Neviem, čo stojí výroba seriálu Pumpa, no určite to potrebuje silný žalúdok, písať takýto akože komediálny somársky mostík, po ktorom každý týždeň nakráča iný politik, aby ľudu „logicky“ vysvetlil, že čierna je nová biela.

A ak by to nestačilo, je tu ďalšia propagandistická barlička RTVS s názvom Silná zostava s podtitulom Slabé miesta v spoločnosti pohľadom žien. Nuž skrytý mikrofón v nejakom ženskom salóne krásy by zachytil plodnejšie debaty a závažnejšie argumenty, ako vedie tento spolok akože inteligentných a v každej téme sa orientujúcich žien. Ale vedia to podstatné, že čierna je nová biela. A o to ide. Zdá sa, že v celom svete. Francúzske feministky žalujú súťaž Miss, lebo sa im nepáči, že súťažiace musia byť okrem iného aj pekné. (A tu u nás sa pomaly parlament ospravedlňoval mladej Čaputovej za to, že niekto povedal, že nie je. Na druhej strane ani Nastenka z Mrázika nebola pekná, keď jej macocha natrela obočie sadzami a navliekla na ňu vrece.) Kedysi sme sa na Slovensku chválili peknými ženami a o chvíľu to bude pre nás vo svete, kde čierna je nová biela, problém. Ani Július Meinl netušil, že raz bude jeho logo problém.

A terazky je. Tmavý chlapec s tradičným fezom na hlave vraj podporuje rasistické stereotypy, a tak výrobca kávy mení  po sto rokoch svoju ikonickú ochrannú značku.  No nekúp to! Nemáš za čo? Založ si schránkovú firmu a nechaj si vyplatiť pandemický príspevok. No a čo, že Igora vyniesli do vlády sľuby o zúčtovaní s korupciou, mafiou a rozkrádaním štátu cez schránkové firmy?! Vari on, alebo minister práce, či ktokoľvek z verchušky môže za to, že štyri baby z pezinského úradu práce sa večer pri víne dohodli, že si ulejú 24 miliónov eur? Keby ste sa pozerali na televízor alebo chodili do kina, tak by ste vedeli, že také ženy naozaj existujú. Napríklad vo filme Sexi špinavé prachy. A je to film americký, tak to musí byť pravda. Iba ak by nebola. Potom však opäť platí, že čierna je nová biela.

Zuzana Huďová

Prečítajte si tiež

Najnovšie články