14.8 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

Zmeňme konečne VOLEBNÝ systém! Vyzýva politikov ZMOS

Konečne sa otvorila téma slovenského volebného systému. Tentokrát o tom nahlas začalo hovoriť Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré upozorňuje na to, že zastúpenie regiónov nezávisí od volebných výsledkov, ale najmä od toho, aké miesto na kandidátnej listine priradí stranícka centrála jednotlivým kandidátom z regiónov.

O zmene jednoobvodového pomerného volebného systému u nás politici radi hovoria, no k reálnej zmene nikdy zatiaľ nedošlo. Zmena volebného systému je už roky témou politikov, už od čias predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.

Prečo by sme sa mali teda vrátiť opäť k viacerým volebným obvodom? O počte volebných obvodov sa vedú diskusie už od roku 1998, kedy došlo k nahradeniu dovtedajších štyroch volebných obvodov (Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, Západoslovenský, Stredoslovenský, Východoslovenský) jedným volebným obvodom. Štyri volebné obvody, zákonom označované ako volebné kraje, boli zavedené ešte v roku 1990, potom došlo k nahradeniu dovtedajšieho volebného systému založeného na princípe väčšinovosti proporcionálnym volebným systémom. Zmena, ktorá nastala pred voľbami v roku 1989, dopomohla HZDS uspieť vo voľbách a odvtedy tento systém funguje ďalej.

Podľa právnej úpravy založenej na jednom celoštátnom volebnom obvode si politické strany môžu na kandidátku umiestniť kandidátov, napríklad, aj z jedného mesta. Aj preto sa vlastne stretávame s tým, že v parlamente sedí veľa poslancov napr. z Bratislavského kraja. Zaujímavý príspevok na túto tému nájdete v článku Mareka Domina Viac volebných obvodov pre parlamentné voľby?

Nemáme zastúpené regióny

Slovensko má problém s nedostatočným zastúpením regiónov v Národnej rade SR, ktorá by mala byť reprezentantom všetkých obyvateľov republiky. V otvorenom liste na to premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré volá po nahradení jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby viacerými volebnými obvodmi. Pripravené je iniciovať aj petíciu k referendu za zmenu počtu volebných obvodov.

Žiadame o informáciu o tom, kedy a aké zmeny plánuje vládna koalícia vo vzťahu k nahradeniu jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby iným, lepším riešením. Nemyslíme si, že dnes máme ešte čas na filozofovanie. Potrebujeme skutky,“ adresovalo ZMOS predsedovi vlády.

Slovensko podľa združenia potrebuje výraznejšiu previazanosť parlamentu s regiónmi. Ako vysvetľuje, zastúpenie regiónov nezávisí od volebných výsledkov, ale najmä od toho, aké miesto na kandidátnej listine priradí stranícka centrála jednotlivým kandidátom z regiónov. Už od parlamentných volieb od roku 1998 je dôsledkom jedného volebného obvodu absolútne nerovnomerné zastúpenie regiónov v parlamente,“ tvrdí ZMOS, ktoré uvítalo zámer zmeny volebného systému v programovom vyhlásení vlády a vnímalo záujem o zmenu volebných pravidiel. „Musíme konštatovať, že na naplnenie tejto úlohy z programového vyhlásenia sa pozeráme s nedôverou,“ uviedli samosprávy s tým, že až z médií sa dozvedeli o zriadení pracovnej skupiny pre úpravu volebných pravidiel. „Taktiež, že viaceré politické strany, ktoré tvoria vládnu koalíciu, uvedené vnímajú ako zástupnú tému, sú razantne proti zmenám a naďalej preferujú jeden volebný obvod pre parlamentné voľby,“ podotkol ZMOS.

Dočkáme sa zmeny?

Zmenu volebných obvodov pre parlamentné voľby vníma ako zásadnú reformu s významnými dosahmi na spoločnosť a celkové vnímanie politiky. „Ak by obsadenie parlamentu zodpovedalo regionálnemu zastúpeniu, ak by každý región Slovenska získal svoj adekvátny hlas v parlamente, neboli by sme svedkami prijímania zákonov, ktoré sú odtrhnuté od života v regiónoch,“ skonštatovalo združenie. Aktuálne sme totiž, ako tvrdí, svedkami odklonu pozornosti od reálnych problémov občanov a dominancie zástupných tém na pôde Národnej rady SR.

Ministerstvo vnútra pre TASR ešte v decembri 2021 uviedlo, že pre problematiku zmeny volebného systému vymenoval minister pracovnú skupinu. Zložená je zo zástupcov poslaneckých klubov strán vládnej koalície. Pracovná skupina má podľa rezortu priniesť odporúčania pre možnosti volebného systému, ako aj konkrétnych systémovejších úprav volebného zákona.

Minister vnútra SR Roman Mikulec k téme povedal, že možnou zmenou volebného systému a formou zmeny sa zaoberajú stretnutia zástupcov koalície pri okrúhlom stole i zasadnutia komisie. „Všetko sú to otvorené otázky a diskusia o nich bude pokračovať, ZMOS je v tejto diskusii určite relevantný partner,“ skonštatoval Mikulec.

zdroj: TASR, nn

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články