1.1 C
Nitra
nedeľa, 5 februára, 2023

ZMENA: Sociálna poisťovňa rozšírila možnosti doručenia vyhlásenia o nároku na rodičovský dôchodok

Podať vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok je možné už aj prostredníctvom Elektronického účtu poistenca.

Sociálna poisťovňa tak doplnila už existujúce možnosti doručenia tohto dokumentu, a to osobne, poštou a všeobecným podaním cez portál slovensko.sk. Jednoduchší je tiež proces aktivácie prístupu do Elektronického účtu poistenca. Tento proces môže klient absolvovať spoza počítača cez elektronický formulár. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Športovec roka 2022: V tradičnej novinárskej ankete triumfovali Petra Vlhová a hokejisti SR

Toto vyhlásenie je určené klientom poisteným v Sociálnej poisťovni v roku 2021, ktorí chcú poukázať rodičovský dôchodok osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia príslušného orgánu do náhradnej osobnej starostlivosti. Rovnako je vyhlásenie určené tým klientom, ktorí si neželajú, aby Sociálna poisťovňa poukázala časť ich odvodov rodičovi, resp. rodičom. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku. Do Sociálnej poisťovne je potrebné ho doručiť najneskôr do 28. februára 2023. Rodičovský dôchodok biologickému rodičovi alebo osvojiteľovi poistenca prizná Sociálna poisťovňa automaticky. V tomto prípade nie je potrebné podávať vyhlásenie.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články