8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Žilina: V Považskom múzeu zrekonštruovali obrazy sv. Kataríny a sv. Barbory

V Považskom múzeu (PM) v Žiline zrekonštruovali obrazy sv. Kataríny a sv. Barbory z prvej polovice 19. storočia. Podľa etnologičky Adriany Bárdyovej sa v múzeu nachádza väčšie množstvo malieb s ikonografickou tematikou, ktoré vychádzali z dielní ľudových majstrov a mená tvorcov sú málokedy známe.

„Po celom Slovensku sa zachovalo značné množstvo obrazov maľovaných na skle, ktoré sprostredkovali podomoví obchodníci a ich vznik súvisel aj s existenciou niektorých sklární. Veľa obrazov bolo tiež importovaných zo susedských oblastí, najmä z Južnej Moravy a Sliezska, menej z Bavorska a južných Čiech, prípadne z Poľska. Niektoré maľby boli dokonale ošetrované, fixované nitrozaponom a konzervované včelím voskom,“ doplnila Bárdyová.

Rekonštrukcie obrazov sa ujala reštaurátorka PM Petronela Vlhová. „Po konzultáciách s viacerými odborníkmi som zvolila techniku bez zásahu do pôvodnej maľby. Zo zadnej časti obrazu som umiestnila fotokópiu doplnenú o chýbajúce časti obrazu. Takto bolo možné zachovať a ponechať pôvodnú maľbu obrazu a zároveň nenarušiť jeho štruktúru. Nejde o typické reštaurovanie obrazu, ale skôr o jeho rekonštrukciu. V prípade reštaurovania by bolo nutné odstrániť asi 90 percent pôvodnej maľby, a tým by som dokázala zachovať len zvyšných 10 percent, čo by bola obrovská škoda. Takto obrazy vyzerajú ako nanovo namaľované,“ priblížila Vlhová.

Zrekonštruované obrazy sv. Kataríny a sv. Barbory by mali byť súčasťou výstavy k 80. výročiu PM, ktorá je naplánovaná na budúci rok. Rekonštrukcia ďalších obrazov bude pokračovať aj v nasledujúcom období, informovalo múzeum na svojej internetovej stránke.

Zdroj: TASR

Foto: muzeum.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články