14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Žilina: V Považskom múzeu predstavia tvorbu rezbára Miroslava Ďuratného

Tvorbu žilinského rezbára Miroslava Ďuratného predstaví výstava Keď dláto vykúzli zlato. Považské múzeum (PM) ju sprístupní od 1. februára v priestoroch Drotárskeho pavilónu Budatínskeho hradu v Žiline.

Podľa kurátorky výstavy – etnologičky Adriany Bárdyovej – sa v zbierkach múzea nachádzajú viaceré diela tohto ľudového umelca. „Keďže sú to naozaj krásne kúsky, chceli sme ich ukázať aj návštevníkom. Niektoré z nich môžu vidieť v expozícii Jánošík a Terchová. Ale samostatná výstava sa nám zdala výbornou príležitosťou, aby sa s jeho tvorbou zoznámilo viac ľudí. Záujemcovia sa môžu tešiť na takmer 100 diel, sú to najmä plastiky a reliéfy. Súčasťou výstavy budú aj diplomy zo súťaží,“ vysvetlila Bárdyová.

Žilina: V Považskom múzeu predstavia tvorbu rezbára Miroslava Ďuratného
Foto: zilinak.sk NN

M. Ďuratný sa rezbárstvu začal venovať v období, keď zo zdravotných dôvodov musel odísť z pôvodného povolania. „Bol členom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Regionálnom osvetovom stredisku v Žiline a vystavoval od roku 1976. Jeho drevené plastiky získali mnoho ocenení na okresných, krajských i celoslovenských súťažiach a výstavách amatérskej výtvarnej tvorby. Svoje diela vystavoval pravidelne aj na festivaloch Východná a Jánošíkove dni. V roku 1997 mu Okresný národný výbor – odbor kultúry a PM v Žiline udelili diplom za rozvíjanie ľudovej umeleckej tvorby. Tvoril až do svojej smrti v roku 2016,“ uviedla hovorkyňa múzea Magdaléna Lacková.

Výstavu Keď dláto vykúzli zlato môžu vidieť návštevníci Drotárskeho pavilónu do 27. apríla 2022.

Zdroj:TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články