7.6 C
Nitra
štvrtok, 30 marca, 2023

ŽIAR NAD HRONOM: Na strategické budovy v meste nainštalujú fotovoltické články

Mesto Žiar nad Hronom sa zapája do trendu používania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, a to získavaním elektrickej energie zo slnka za pomoci fotovoltických článkov. Ako hronskožiarska radnica informuje na svojej webovej stránke, budú nainštalované na strategické budovy mesta. Cieľom projektu je šetrenie energií. Ak pôjde všetko podľa plánu, tak by prvé fotovoltické články mali byť nainštalované začiatkom leta 2023.

Po výmene 1 800 kusov zastaralého verejného osvetlenia za nové LED osvetlenie a rovnako po výmene osvetlenia v budovách pod správou mesta, pokračuje samospráva v celej myšlienke šetrenia. „Samotné fotovoltické panely zabezpečia nášmu mestu lacnejšiu energiu. Nielenže samospráva ušetrí, ale mesto ostane bezpečnejšie. Obyvatelia sa nemusia báť večer chodiť po meste, pretože nebude nutné zhasínať lampy v rámci šetrenia energií,“ uvádza radnica s tým, že veľkou výhodou celého projektu je 10-ročná záruka na panely.

KOMÁRNO: Nemocnica má nové pracovisko magnetickej rezonancie, v regióne roky chýbalo

Pri súčasných cenách elektrickej energie je návratnosť odhadovaná na štyri a pol roka, pričom návratnosť sa môže meniť v závislosti od cien elektrickej energie. Ak bude energia drahšia, návratnosť investície bude rýchlejšia.

„Keďže skladovanie veľkého množstva elektrickej energie je pre mesto finančne náročné, momentálne prebiehajú rokovania o skladovaní a distribúcii prebytočnej energie do iných objektov, či inom zužitkovaní zvyšnej elektrickej energie. V letných mesiacoch bude totiž spotreba elektrickej energie na základných školách minimálna. Nevyužitá zelená energia, ktorá bude školami vytváraná, by sa mohla prostredníctvom virtuálnej batérie presunúť na chod zimného štadióna, ktorého činnosť spotrebuje najviac energie najmä v letnom období,“ popisuje samospráva.

Fotovoltika bude inštalovaná na tri základné školy, Mestské kultúrne centrum, Zariadenie pre seniorov Domov pri kaštieli a tri športoviská – mestskú krytú plaváreň, zimný štadión a mestskú športovú halu. Mesto ešte musí prediskutovať určité povolenia, ktoré nie sú schválené. Väčšina objektov by fotovoltiku mala mať nainštalovanú v priebehu leta tohto roka.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články