19.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Zdravé jedlo: Makový koláč s upečenými hruškami

Jednoduchý makový koláč s hruškami zvládne určite každá šikovná gazdinka.  Kúsok koláčika s horúcou šálkou čaju vás zahreje v chladnom zimnom období. Mak je bohatým zdrojom vápnika, minerálov, vitamínov, nenasýtených mastných kyselín. Veľmi často ho používam v pečení koláčikov a v zimnom období najviac. Milujem tú vôňu a chuť v spojení s rôznym ovocím.  O maku by sa toho dalo napísať oveľa viac, ak by sme sa zahľadeli trochu do minulosti našich starých mám. Nepokojným deťom dávali piť odvar z makovíc, aby mohli mať aj spokojný spánok. Mak má skutočne upokojujúce účinky na náš organizmus. Kto by ho nemiloval.. Štrúdľa s makom a orechami, pripomína mi to trošku detské časy a sladké spomienky. Tak si poďme trošku osladiť chuťové bunky s makovým koláčom a upečenými hruškami. 

S láskou k pečeniu Silvia 

Makový koláč s upečenými hruškami

/ bez lepku, bez laktózy/

Doba pečenia/ 180°C, 40 minút

Zdravé jedlo: Makový koláč s upečenými hruškami
Makový koláč s upečenými hruškami

Suroviny/ Cesto

4 vajíčka

2 – 3PL kokosový cukor

5PL kokosový olej

150ml kokosové mlieko v plechovke

1ks bio citrón

1 šálka 250ml mleté kalifornské mandle  / náhrada – mletá mandľová múka/

200ml mletý mak

 50 – 60g ovsená múka bez lepku

1čl jedlá sóda

2ks  menšie hrušky

Postup/

Vajíčka  vymiešame s kokosovým cukrom do peny, pridáme šťavu  z citróna a opäť vymiešame. Pridáme postupne olej, kokosové mlieko a ostatné suché suroviny.  Použila som do koláčika kokosové mlieko v plechovke, má jemne hustú konzistenciu. Vymiešame úžasne chutné cesto. Takisto môžete  nakoniec  do cesta nastrúhať kôru z jedného citróna.  Do chlebovej formy vystlanej papierom na pečenie vlejeme opatrne cesto.  Hrušky riadne umyjeme a vložíme opatrne jemne do cesta  za sebou. Dáme piecť na 180°C, 40 minút. Necháme koláčik vychladnúť, vyberieme z formy a môžeme krájať. Koláčik  je ľahulinký, vláčny, veľmi chutný v spojení s makom, hruškami a kyselkavou chuťou citróna.  

Zdravé jedlo: Vegan mrkvový koláč (bez lepku, bez laktózy, bez cukru)

Nezabudnite sledovať aj môj instagramový účet, nájdete tam kopec sladkých inšpirácií.     

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články