9.8 C
Nitra
sobota, 1 apríla, 2023

Zbierky Trenčianskeho múzea obohatí unikátny nález – tritisíc rokov staré šperky

Zbierky Trenčianskeho múzea v Trenčíne budú už onedlho zdobiť unikátne, viac ako 3000-ročné bronzové šperky. Počas archeologického prieskumu ich objavili členovia Občianskeho združenia (OZ) Hradiská, ktoré sa v spolupráci s múzeom snaží zachrániť historické nálezy pred rozkrádačmi.
      Ako informoval archeológ Trenčianskeho múzea Juraj Malec, ide o mimoriadne významný nález, ktorý sa archeológom nemusí podariť za celý život.

„Ide o hromadný nález bronzových predmetov z 11. storočia pred našim letopočtom, tzv. depot. Depoty boli v čase nebezpečenstva skrývané do zeme. Ľudia, ktorí ich skryli, plánovali, že sa po ne niekedy vrátia. Často sa im to už nepodarilo,“ priblížil archeológ.
      Ako dodal, v prípade novembrového nálezu sa archeológom podarilo nájsť kompletnú šperkovú výbavu ženského kroja z mladšej doby bronzovej, z obdobia Lužickej kultúry. Súčasťou nálezu je masívna štítová spona, do ktorej boli zopnuté dva náramky, dva tordované nákrčníky, čelenka, záušnice a ďalšie predmety. Celý nález pozostával z 12 bronzových šperkov.

„Takýto nález sa archeológom nepodarí ani na oveľa väčšej ploche. Jeho význam je o to väčší, že sa nám to podarilo zachytiť v jednej jame. Nález je momentálne v laboratórnych podmienkach, robia sa rôzne analýzy, neskôr sa predmety zakonzervujú a vystavia v múzeu. Dovtedy sa snažíme zo šperkov zistiť maximum informácií,“ zdôraznil Malec.
      Ako dodal, šperky sú vo výbornom stave. Spona bola zopnutá, stále pružila. „Ak si uvedomíme, že boli viac ako 3000 rokov v zemi a pozrieme sa na ich stav, môžeme si predstaviť, s akou precíznosťou sa to robilo vtedy,“ skonštatoval Malec.
      Akcie na záchranu historického dedičstva robí Trenčianske múzeum v spolupráci s pamiatkovým úradom a OZ Hradiská. Prieskum prebieha v Trenčianskom kraji vo výrazne horskom prostredí. Ide o novoobjavené lokality, ktoré podľa Maleca časom určite vykradnú. Zachrániť sa preto snažia všetko, čo sa dá.  

Zdroj: TASR

Foto: visit.trencin.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články