23.2 C
Nitra
pondelok, 23 mája, 2022

Zbierky Oravskej galérie sa tento rok rozrástli o desiatky nových diel

Zbierkový fond Oravskej galérie v Dolnom Kubíne sa v tomto roku rozrástol o desiatky umeleckých diel. Ide o 36 olejomalieb spoluzakladateľa galérie Ctibora Belana v hodnote 32.400 eur a 25 olejomalieb nestora slovenského insitného maliarstva Jula Považana v hodnote 50.400 eur. Galéria o tom informovala s tým, že diela dostali darom od rodinných príslušníkov umelcov.

Okrem darov doplní galéria svoje zbierky aj o diela Roberta Bielika a olejomaľbu Martina Benku Na sená – ORAVA z roku 1935, na ktoré získala finančné prostriedky z Fondu na podporu umenia. „Aktuálne prebieha v Oravskej galérii výstava Jozefa Mužilu, z ktorej sme zakúpili z vlastných finančných prostriedkov Knihu frotáží, odtlačkov z náhrobných kameňov zo židovského cintorína v Dolnom Kubíne,“ uviedla galéria. Autor daroval galérii dve maľby akrylom na drevených doskách.      
      Akvizíciou sa stala aj kolekcia kresieb akvarelom, tušom, temperou a ceruzou z prelomu 50. a 60. rokov 20. storočia v počte 22 kusov, ktorá je dielom maliara Rudolfa Krivoša. Diela galéria zaplatila z vlastných finančných prostriedkov.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články