3.9 C
Nitra
piatok, 28 januára, 2022

Zákaz súkromného chovu šeliem by sa mal týkať 37 chovateľov

Zákaz súkromného chovu exotických šeliem by sa na Slovensku mal týkať 37 chovateľov. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
      Envirorezort eviduje v rámci 37 chovateľov odchovy u 12 držiteľov. Pri 18 držiteľoch ide o osoby, ktoré majú v držbe približne jedno až tri exotické zvieratá, ale bez odchovu. Ostatných sedem je kombinácia držiteľov, a to bez odchovu – len vystavovanie, len nákup – predaj, prípadne s odchovom v minulosti.
      Od 1. januára musia držitelia exotických zvierat zasielať informácie vrátane zmeny v chove zvierat Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR. „Čiastkovo je možné odhaliť nezaregistrovaného držiteľa v prípade, že ten registrovaný zašle informáciu o zmene vo svojom chove a uvedie údaje o osobe, ktorá v registri nie je evidovaná,“ uvádza MŽP. Dodáva, že v takomto prípade je možné podať podnet na prešetrenie Slovenskej inšpekcii životného prostredia alebo sa obrátiť na políciu.
      Novela zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi sa v júli dostala do medzirezortného pripomienkového konania. Zakázať by sa podľa novely mala držba neživého exemplára jaguára, rysa ostrovida, rysa španielskeho, rysa kanadského, rysa červeného, pumy a geparda.
      V prípade úmrtia zvieraťa by mal byť podľa návrhu chovateľ povinný prizvať odborníka ŠOP SR a pod jeho dohľadom odovzdať uhynutý exemplár na likvidáciu (kafiléria) či iné spracovanie (napr. preparátor). Odborník následne vykoná ohliadku zvieraťa, identifikáciu a zabezpečí fotodokumentáciu. Vyhotoví záznam, ktorý zašle na MŽP, priblížilo tlačové oddelenie.
      Zákaz držby má prispieť k zamedzeniu množenia jednotlivých zvierat. Predísť sa má aj prenikaniu odchovaných exemplárov a produktov zo živočíchov do nelegálneho obchodu.
      Zákaz súkromného chovu by sa nemal vzťahovať na zoologické záhrady, chovné a rehabilitačné stanice pôvodných druhov živočíchov, záchytné strediská a na osoby zapojené do programov starostlivosti a medzinárodných záchranných programov pre druhy alebo poddruhy.

Zdroj: TASR

Foto: donga.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články