30.4 C
Nitra
streda, 10 augusta, 2022

Záchranári zasahovali pri 23 prípadoch podchladenia

Záchranári za posledných sedem dní od 5. decembra do 12. decembra zasahovali pri 23 pacientoch s podchladením. Z toho dvaja muži v Bratislavskom a Nitrianskom kraji zomreli. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Niektorí podchladení pacienti boli pod vplyvom alkoholu a pomoc k nim privolali okoloidúci, prípadne mestská polícia,“ približuje Krčová. Podotýka, že práve alkohol je v zimných mesiacoch problémom. Opitý človek môže spadnúť, stratiť vedomie a ak si ho nikto nevšimne, má to podľa Krčovej tragické následky.  
      „Máme však aj prípady, keď doma spadli osamelo žijúci seniori, nevedeli sa už postaviť a našli ich príbuzní či susedia po tom, ako sa s nimi nevedeli skontaktovať,“ povedala Krčová. Dopĺňa, že to bolo často po niekoľkých hodinách až dňoch, keď ležali na chladnej zemi.

Krčová v tejto súvislosti poukazuje na prvú pomoc pre podchladenú osobu. Treba ju dať do tepla, poprípade aj vymeniť vlhké šaty za suché. Podchladenej osobe sa podáva sladený vlažný nápoj, nie horúci, zdôrazňuje Krčová. Podchladení ľudia by v žiadnom prípade nemali piť alkohol. „Ten rozširuje cievy a podchladenému tak uniknú z tela aj posledné zvyšky tepla a zhorší sa mu zdravotný stav,“ upozorňuje. Krčová pripomína, že pri vážnych zdravotných ťažkostiach treba volať na tiesňovú linku 155.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články