15.9 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Začal školský rok: Nemať ministra školstva? Je to HAZARD, odkazuje Hegerovi Gröhling


Nemať meno nového ministra školstva považujem za hazard so vzdelávaním našich detí.

Ak si zvyšok koalície vybral, že uprednostní funkciu pre ministra Matoviča, mali mať pripravené meno za môjho nástupcu na ministerstve školstva.

Už dva mesiace som mohol svojho nástupcu oboznamovať s problematikou a pripravovať ho na všetko, čo ho na ministerstve čaká, na potrebné reformné opatrenia, ktoré ho čakajú, ako aj na krízové riadenie týkajúce sa cien energií, covidu či umiestňovania žiakov z Ukrajiny. Nič z toho sa neudialo, pretože som dodnes nedostal jediné meno.

Začal školský rok: Nemať ministra školstva? Je to HAZARD, odkazuje Hegerovi Gröhling

Nástupcom rozhodne nemôže byť dočasne poverený premiér na čiastočný úväzok. Naopak, školstvo si zaslúži pripraveného a rozhodného ministra, ktorý prevezme rezort a všetky jeho úlohy.

Nástupca totiž musí pokračovať vo všetkých reformných krokoch, ktoré sme naštartovali. To je napríklad reforma obsahu vzdelávania, reforma poradní či podmienky Plánu obnovy. Časť práce sme splnili vopred. Už v lete sme splnili podmienky 2. platby z Plánu obnovy, ktoré majú termín až na jeseň. Tým sme budúcemu ministrovi už splnili jednu úlohu. Vyhlásili a nastavili sme výzvy na dobudovanie materských škôl, základných škôl či debarierizáciu SŠ za 170 miliónov eur. To je ďalšia úloha, ktorá je splnená.

Lenže školstvo, žiaci a učitelia si nemôžu dovoliť vyčkávať, kým niekto príde, zaučí sa a nadviaže na začatú prácu.

Budúci minister musí do jari 2023 splniť reformné opatrenia potrebné pre tretiu platbu z Plánu obnovy. Na to potrebuje rozhodnosť, schopnosť rokovať naprieč koalíciou, podporu strán a hlavne skorý nástup a spoznanie problematiky na ministerstve.“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články