15.1 C
Nitra
pondelok, 2 októbra, 2023

Za posledný rok cena surového kravského MLIEKA rapídne STÚPLA!

Za dvanásť mesiacov cena surového kravského mlieka stúpla o takmer 45 percent a tým nákupné ceny mlieka prepisujú rekordy.

Za posledný rok cena surového kravského MLIEKA rapídne STÚPLA!
Mliekarne nikdy neplatili za mlieko poľnohospodárom tak veľa ako v súčasnosti.

Mliekarne nikdy neplatili za mlieko poľnohospodárom tak veľa ako v súčasnosti. Mliekarne v decembri 2022 zaplatili za surové kravské mlieko poľnohospodárom v priemere 0,5292 eura za liter, pričom v medziročnom porovnaní platili v decembri 2021 za surové kravské mlieko výrazne menej, a to 0,3653 eura za liter. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Mesto chce po novoročnom požiari definitívne ZAKÁZAŤ pyrotechniku bez výnimky

Dôvodom dramatického vývoja ceny mlieka je najmä inflácia, energetická kríza, sucho, no aj výrazný tlak na znižovanie celkového investičného dlhu v sektore chovu dojníc. V roku 2021 zaplatili mliekarne za nákup surového kravského mlieka viac ako 269 mil. eur, minulý rok to bolo už 358 mil. eur. V medziročnom porovnaní zaplatili mliekarne za mlieko o takmer 34 percent viac.

„Mliekarne stále musia hľadať riešenia, ako za tejto situácie, keď sa náklady na výrobu potravín vplyvom inflácie neustále zvyšujú, nastaviť výrobu tak, aby ceny mliečnych potravín neboli ešte drahšie. Zvýšené náklady sa snažia utlmiť aj vo vlastnej réžii. Apelujeme na spotrebiteľov, aby vnímali aj túto snahu mliekarní, ktorú robia v prospech zákazníkov a aby pri nákupe vkladali do košíkov ešte viac slovenského mlieka a mliečnych výrobkov,“ uviedol podpredseda SPPK Marián Šolty. Analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb budú rásť aj v roku 2023.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x