14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Vyšetrovanie potvrdilo, že za útokom na počítačové siete úradu boli hekeri

Za znefunkčnením informačných systémov Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) boli hekeri. Potvrdilo to vyšetrovanie Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a vládnej jednotky pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT). KSK o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Podľa záverečnej správy z vyšetrovania išlo o útok ransomvérom, teda škodlivým programom, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah,“ uvádza KSK. Ako povedal jeho predseda Rastislav Trnka, na základe odporúčaní CSIRT prijmú opatrenia na eliminovanie rizika vzniku ďalších kybernetických útokov v budúcnosti.

K hekerskému úroku na počítačové siete KSK došlo 5. októbra 2021. Po napadnutí boli na určitý čas vypnuté všetky prístupy z vonkajšieho prostredia, ako aj elektronický systém Úradu KSK. Doterajšia kybernetická ochrana podľa KSK zabránila poškodeniu serverov a úniku dát. Útok nahlásili NBÚ a CSIRT, ktoré zaistili digitálne stopy a analyzovali ich. V súčasnosti Úrad KSK funguje bez výrazných obmedzení.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články