18.2 C
Nitra
utorok, 24 mája, 2022

Vyšetrovanie potvrdilo, že za útokom na počítačové siete úradu boli hekeri

Za znefunkčnením informačných systémov Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) boli hekeri. Potvrdilo to vyšetrovanie Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a vládnej jednotky pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT). KSK o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Podľa záverečnej správy z vyšetrovania išlo o útok ransomvérom, teda škodlivým programom, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah,“ uvádza KSK. Ako povedal jeho predseda Rastislav Trnka, na základe odporúčaní CSIRT prijmú opatrenia na eliminovanie rizika vzniku ďalších kybernetických útokov v budúcnosti.

K hekerskému úroku na počítačové siete KSK došlo 5. októbra 2021. Po napadnutí boli na určitý čas vypnuté všetky prístupy z vonkajšieho prostredia, ako aj elektronický systém Úradu KSK. Doterajšia kybernetická ochrana podľa KSK zabránila poškodeniu serverov a úniku dát. Útok nahlásili NBÚ a CSIRT, ktoré zaistili digitálne stopy a analyzovali ich. V súčasnosti Úrad KSK funguje bez výrazných obmedzení.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články