2 C
Nitra
streda, 29 marca, 2023

Výrobcovia a dodávatelia tepla sú pri fakturácii ceny povinní postupovať podľa nariadenia vlády

Výrobcovia a dodávatelia tepla sú povinní pri fakturácii ceny za dodané teplo do bytových objektov postupovať podľa nariadenia vlády a voči uvedeným koncovým odberateľom neuplatňovať ceny tepla schválené alebo určené rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten v tejto súvislosti aj aktualizoval dotknuté usmernenie. ÚRSO zároveň upozorňuje, že výška zálohových platieb je výlučne na dohode medzi dodávateľom a odberateľom a nie je v jeho kompetencii do nej zasahovať. Z pohľadu úradu by zálohové platby mali reflektovať predovšetkým skutočne uplatnené ceny za teplo a očakávané objemy spotreby tepla odberateľov.

Vláda schválila koncom minulého roka zmenu svojho pôvodného nariadenia, ktorým ustanovuje limit nárastu ceny tepla, a určila, že koncovým odberateľom v bytových objektoch stúpne jednozložková hodnota maximálnej ceny tepla od začiatku tohto roka o maximálne 20 eur za megawatthodinu vrátane DPH v porovnaní s naposledy schválenou alebo určenou ÚRSO pre rok 2022. Regulované ceny tepla za dodávky tepla zo systémov CZT pre ďalšie skupiny odberateľov tepla pritom nie sú predmetom uvedeného naradenia a budú sa uplatňovať na základe maximálnej ceny tepla stanovenej v rozhodnutí úradu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články