17.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Výhľad na mesto z veže kostola si môžu ľudia pozrieť už čoskoro

Zvolen (TASR)  – Výhľad na mesto z veže rímsko-katolíckeho kostola sv. Alžbety vo Zvolene si ľudia budú môcť pozrieť od 1. júla. Radnica o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.
      V súčasnosti vo veži pokračujú rekonštrukčné práce, ktorých cieľom je zlepšenie kultúrneho zážitku návštevníkov. Úpravou prechádza tretie a štvrté poschodie. Priestor na treťom poschodí by sa mal premeniť na výstavnú miestnosť s osadenými výstavnými panelmi. Dokumentovať budú históriu kostola a Námestia SNP vo Zvolene. „Súčasťou prác je aj osadenie drevených okien a parapetných dosiek do pôvodných otvorov. Patria sem aj odstránenie nerovností v podlahe s následnou inštaláciou drevenej doskovej podlahy, konzervačný náter drevenej stropnej konštrukcie a nové biele omietky,“ pripomína mesto.
      Zvolenská veža bude od začiatku júla do 30. septembra prístupná pre verejnosť aj so sprevádzaním a odborným výkladom zvolenských študentov. V pondelok až piatok bude otvorená od 10.00 do 17.00 h. Cez víkend môžu prísť záujemcovia od 10.00 do 18.00 h. Vstupenky si môžu návštevníci kúpiť v informačnom centre mesta v Starej radnici na Námestí SNP, prípadne sa informovať telefonicky na čísle +421 45 53 03 405.
      Mesto na svojom webe uvádza, že veža rímskokatolíckeho kostola bola viac ako 100 rokov neprístupná pre verejnosť. S jej obnovou začali v roku 2017. „Rekonštrukciou veže sme chceli urobiť ďalší krok k atraktívnejšiemu mestu a zaujatiu jeho potenciálnych návštevníkov. Ide o národnú pamiatku mimoriadneho významu,“ zhrnula primátorka Lenka Balkovičová.
      Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244 – 1250 a dominuje jej majestátna baroková veža s výškou 49 metrov. Veža má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov je vo výške 21,5 metra výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier.

Foto: obecne-noviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články