24.1 C
Nitra
streda, 29 júna, 2022

Vtáčia chrípka sa potvrdila v súkromnom chove v Dunajskej Strede

Vtáčia chrípka sa potvrdila v súkromnom chove v Dunajskej Strede. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
      „Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku (aviárnu influenzu) vo Zvolene oznámilo 19. novembra 2021 pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku H5N1 v SR v chove hydiny. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny u drobnochovateľa nosníc kury domácej v Dunajskej Strede,“ spresnili veterinári.

V chove, kde bolo chovaných 11 nosníc a tri kohúty, bol podľa ŠVPS pozorovaný náhly zvýšený úhyn troch nosníc a jedného kohúta.  Následne v krátkom časovom období uhynula aj ostatná hydina v chove bez pozorovaných klinických príznakov.
Predbežným šetrením sa podľa veterinárnej správy predpokladá nakazenie chovu voľne žijúcim vtáctvom, pretože hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia.
      Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa v Dunajskej Strede nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šíreniu nákazy v ochrannom pásme s polomerom 3 kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom 10 kilometrov okolo ohniska.

Zdroj: TASR

Foto: interez.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články