15.3 C
Nitra
utorok, 17 mája, 2022

Všetci pacienti majú právo na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť!

Na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť majú právo všetci pacienti. Po stredných a malých nemocniciach kritizuje vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera o fungovaní neštátnych zariadení aj pacientska organizácia. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) vyzvala, aby sa politici vyhýbali takýmto vyjadreniam v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou.

„Vyhlásenia o ‚bonitných a nebonitných‘ pacientoch iba prehlbujú už existujúce rozdelenie verejnosti, ktorá práve dnes citlivo vníma dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Poukázala na to, že pacienti, ktorí žijú v menších mestách, majú rovnaké právo na poskytovanie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti ako obyvatelia väčších miest a bohatších regiónov, v ktorých sídlia štátne a univerzitné nemocnice. „Zníženie platieb poisťovňami poskytovateľom v neštátnych nemocniciach by mohlo viesť k spoplatneniu starostlivosti o pacientov v spádových územiach, ktoré sú často hladovými dolinami a ľudia tam majú doslova problém prežiť, mnohí sú sociálne odkázaní,“ upozornila Lévyová.

Všetci pacienti majú právo na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť!
Foto: Ilustračné NN

Pripomenula, že štát má v rukách všetky regulačné nástroje a zavádza sa platobný mechanizmus za diagnózu, ktorý má zabezpečiť transparentnú a spravodlivú platbu za rovnakú diagnózu. „Vláda má v rukách Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má kompetencie kontrolovať aj finančné náležitosti a efektivitu, to isté aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý opakovane skonštatoval neefektívne nakladanie s peniazmi práve v štátnych nemocniciach,“ vymenovala Lévyová.

MUDr. Marián Šóth: Ak budú musieť pacienti lieky zháňať u špecialistov, zhorší sa ich dostupnosť

Premiérove výroky o fungovaní neštátnych zariadení odmietla aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Reagovala tak na Hegerove vyjadrenia, kde hovoril o potrebe lepšej cenotvorby v nemocniciach tak, aby si súkromné zariadenia nevyberali len bonitných klientov namiesto náročných výkonov. Vyzvala ho na stretnutie a diskusiu o aktuálnej situácii v zdravotníctve. Úrad vlády SR zatiaľ reakciu neposkytol.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články