-2.9 C
Nitra
nedeľa, 5 februára, 2023

Vráble: Už cez víkend sa budú konať tradičné hodové slávnosti

V meste Vráble sa v nadchádzajúci víkend uskutočnia tradičné hodové slávnosti. Obľúbené niekoľkodňové jesenné podujatie doprevádza viacero kultúrnych a spoločenských akcií, ktoré spoluorganizuje mesto, Mládežnícky parlament Vráble alebo spolky pôsobiace vo Vrábľoch.

Už v piatok 7. októbra sa všetci Vrábľania môžu tešiť z koncertu speváka Petra Cmoríka, ktorý sa uskutoční na Čerešňovom námestí s voľným vstupom.

  
Vrábeľské hody začnú už pred víkendom a potrvajú až do pondelka. „Pozývame nielen všetkých Vrábeľčanov, ale aj ľudí z okolitých obcí, aby prišli na koncerty aj na sprievodný program a dobré jedlo či nápoje. Vráble sú pohostinným mestom a aj so svojou vinohradníckou tradíciou majú čo ponúknuť,“ hovorí primátor Vrábeľ Tibor Tóth. Na nedeľu, 9. októbra, je naplánovaný Chrámový hodový koncert v kostole. V ten istý deň sa uskutoční tiež vyhodnotenie súťaže drobnochovateľov, ktorú mesto spoluorganizuje s miestnym Klubom dôchodcov. A v pondelok zas vyhlásia víťaza súboja o Najkrajšie jablko Vrábeľ. V piatok sa budú môcť hodujúci občerstviť na námestí v pestrej ponuke gastro stánkov a samozrejmosťou sú rôzne atrakcie pre deti. 

Vráble: Už cez víkend sa budú konať tradičné hodové slávnosti
Mesto Vráble

Hodové slávnosti patria k sviatkom v takmer každej slovenskej obci či meste. Zvyčajne sa termín takýchto osláv viaže buď na nejaký dôležitý historický míľnik danej obce – väčšinou k samotnému vzniku alebo vysväteniu prvého kostola a podobne. Ľudia počas hodov doslova hodujú, keďže ide o oslavy hojnosti a blahobytu. Vrábeľské hody sa v dávnejšej minulosti zvykli konať v auguste pri príležitosti katolíckeho sviatku Nanebovzatia Panny Márie. 

„Traduje sa však, že miestni gazdovia presvedčili pána farára, aby hody presunul na druhú októbrovú nedeľu, t.j. na čas, kedy v pivniciach zreje burčiak a kačice sú dostatočne vykŕmené,“ vysvetľuje jesenný termín predsedníčka Mládežníckeho parlamentu Vráble Dagmar Tóthová Skačanová. ​​

V knihe s názvom Vráble na prelome tisícročí autorov Jozefa Trubíniho a Mikuláša Marka sa spomínajú hodové zábavy, ktoré boli vždy po 7. októbri a trvali od nedele až do utorkového skorého rána. V pondelkové ráno sa tradovala ceremónia prijímania 15- a 16-ročných chlapcov do mládeneckého stavu. Zábavy sa organizovali v miestnych hostincoch a do tanca hrala ľudová hudba Pecekovcov, Piťovcov, Karvaiovcov a Bukaiovcov.

Program Vrábeľských hodov:

piatok 7.10. o 19:00 – koncert Petra Cmoríka s kapelou, Čerešňové námestie
nedeľa 9.10. o 16:00 – Chrámový hodový koncert, kostol Preblahoslavenej Panny Márie 
nedeľa 9.10. o 17:00 – vyhodnotenie súťaže drobnochovateľov, klub Jednoty dôchodcov Slovenska Vráble
pondelok 10.10. o 18:00 – vyhodnotenie súťaže Najkrajšie jablko Vrábeľ, Mestský úrad Vráble

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články