2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Vráble: Podporte zbierku na kúpu automatického externého defibrilátora

Treťou najčastejšou príčinou smrti v Európe je zastavenie krvného obehu. Podľa epidemiologických štúdií je zastavenie srdca príčinou polovice všetkých kardiovaskulárnych úmrtí.

Resuscitácia okoloidúcimi sa v Európe pohybuje v priemere na úrovni 58%, avšak použitie defibrilátora je na veľmi nízkej úrovni a to v priemere 28%. 

Ak dôjde k defibrilácii do 3-5 minút, šance na prežitie sú na úrovni až 75%. Každou ďalšou minútou táto šanca klesá o 10%. Je veľmi dôležité, aby záchranca začal pacienta oživovať bezodkladne. Ak je k dispozícii AED, na hrudník pacienta nalepí elektródy a začne defibriláciu.

Vráble: Podporte zbierku na kúpu automatického externého defibrilátora
Automatický externý defibrilátor (AED) pribudol aj na Trnavskej župe. Zdroj: trnava-vuc.sk

Žiadna záchranná služba, ak jej posádka nie je v bezprostrednej blízkosti, nedokáže poskytnúť pacientovi pomoc v tak krátkom čase. Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky na území Slovenska aktuálne registruje 1915 prístrojov AED. Stále je to nedostatočný počet.

„Celková hodnota prístroja je značne vysoká, predstavuje sumu 3.000,- EUR a preto potrebujeme pomôcť. Zriadili sme transparentný účet – SK46 0900 0000 0051 8901 2138 – za účelom kúpy defibrilátora. Zároveň je dostupný QR kód, ktorý stačí nasnímať a ktorý vás presmeruje k možnosti finančne prispieť,“ uviedla poslankyňa mesta Vráble Dagmar Tóthová Skačanová, ktorá verejnú zbierku na kúpu prístroja organizuje.

Link na transparentný účet nájdete tu:  https://www.transparentneucty.sk/…

AED vo svete zachraňujú mnoho životov. Pomôžme, aby v pripadne núdze zachránili aj tie naše, dodala.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články