-7.9 C
Nitra
streda, 8 februára, 2023

Vráble majú nové osvetlenie. Ušetria na spotrebe elektriny a zlepší sa životné prostredie 

Mesto Vráble má nové osvetlenie, ktoré má omnoho lepšiu svietivosť, no na druhej strane spotrebuje niekoľkonásobne menej elektrickej energie.

Nové LED svietidlá sú zároveň oveľa ekologickejšie. Objem vypusteného oxidu uhličitého do ovzdušia sa vďaka nim zníži ročne až o 95 ton. 

Nové osvetlenie nainštalovali v mestských častiach Dyčka, Horný Ohaj aj v ďalších uliciach Vrábeľ. Zatiaľ ostali so starým svietením len štyri hlavné ulice (Hlavná, Staničná, Štúrova, Levická), ktoré spadajú pod projekt Smart City, preto sa budú meniť za špeciálne už v blízkej dobe. 

Mesto Vráble už takmer 30 rokov podporuje medzinárodnú spevácku súťaž IUVENTUS CANTI

„Dokopy sme teraz vymenili 655 kusov 70 wattových starých sodíkových svietidiel za 680 nových LED svietidiel s výkonom 28,5 W. Spotreba pri pôvodnom osvetlení bola viac ako 232-tisíc kilowatthodín, s novými svietidlami je garantovaná spotreba niečo cez 57-tisíc. Som rád, že máme lepšie osvetlené bezpečnejšie ulice, a navyše vďaka novej technológii šetríme aj životné prostredie,“ hovorí primátor mesta Vráble Tibor Tóth. 

Vráble majú nové osvetlenie. Ušetria na spotrebe elektriny a zlepší sa životné prostredie 

Obyvatelia Vrábeľ nové ekologickejšie osvetlenie s lepšou svietivosťou vítajú. „Už v rámci debát s našimi občanmi aj v diskusiách na sociálnej sieti sa objavili požiadavky predovšetkým v súvislosti so zvýšením intenzity osvetlenia. Preto sme chceli občanom vyhovieť a okrem všetkých výhod aj zvýšiť bezpečnosť v našom meste,“ dopĺňa primátor Tóth. 

Mesto podpísalo zmluvu o výmene svietidiel ešte v apríli tohto roka so spoločnosťou GREP Slovakia. Tá sa zaviazala, že bude nové osvetlenie prevádzkovať a robiť na ňom údržbu najbližších 12 rokov na svoje náklady. 

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články