14.2 C
Nitra
štvrtok, 28 marca, 2024

Vrábľania sa dočkali. Nový prístroj bude zachraňovať ľudské životy

Na Mestskom úrade vo Vrábľoch bol umiestnený prvý verejný automatický externý defibrilátor. V prípade potreby tak bude prístupný každému, kto bude poskytovať prvú pomoc.

Na kúpu tohto prístroja prispeli aj sami obyvatelia, pretože v ňom vidia obrovský prínos. Môže totiž pomôcť pri záchrane života kohokoľvek z nich.

Vrábľania sa dočkali. Nový prístroj bude zachraňovať ľudské životy

Novýautomatický externý defibrilátor nainštalovali na mestskom úrade z vonkajšej strany budovy tak, aby bol v prípade potreby prístupný širokej verejnosti bez obmedzenia. Podľa primátora mesta Vráble Tibora Tótha je jeho hodnota nevyčísliteľná, hoci by zachránil čo i len jeden ľudský život. Bezpečnosť a zdravie obyvateľov sú prvoradé. Som preto rád, že sa Vrábľania spojili pre dobrú vec, a že mesto mohlo aj s ich podporou zaobstarať prístroj, ktorý dokáže zachrániť mnohé životy. Teším sa, že sa nám ho podarilo zaobstarať ešte počas leta, pretože v tomto období je riziko u pacientov so srdcovo-cievnymi chorobami najvyššie,“ hovorí primátor mesta Vráble, Tibor Tóth.

Vrábľania sa na tento lekársky prístroj zložili celkovou sumou vo výške 1100 eur počas verejnej zbierky, ktorý iniciovalo občianske združenie Mládežnícky parlament Vráble. Od apríla mohli občania posielať peniaze na transparentný účet, pričom zvyšok bol dofinancovaný zo sponzorského príspevku od firmy Dynamik.  „Obyvateľom Vrábeľ a sponzorovi patrí veľká vďaka. Vďaka nim mohlo naše mesto prispieť do budovania siete defibrilátorov, ktorá má pri záchrane ľudských životov nezastupiteľné miesto,“ dodáva Tóth.

Dôležité sú prvé minúty

Srdcovo-cievne ochorenia sú jednou z hlavných príčin úmrtí v Európe. Na Slovensku zomrie na zástavu srdca približne 15 ľudí denne, čo je ročne okolo 5 000 ľudí. Ak u človeka dôjde k náhlemu zastaveniu srdca, život mu môže pomôcť zachrániť práve defibrilátor.

Vrábľania sa dočkali. Nový prístroj bude zachraňovať ľudské životy

Ten je nenahraditeľným pomocníkom pri poskytovaní prvej pomoci pred príchodom záchrannej služby. Ak je použitý a nasadený včas, výrazne zvyšuje jeho šancu na prežitie. Účinnú pomoc pritom dokáže poskytnúť aj laik.

Žiadna záchranná služba na svete nedokáže byť pri pacientovi v tak krátkom čase, s výnimkou udalostí, kedy je posádka v jeho bezprostrednej blízkosti,“ ozrejmuje Ján Vido z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Ak je pacient defibrilovaný do troch až piatich minút, jeho šance na prežitie sú až 75-percentné. Každou minútou oneskorenia resuscitácie klesá šanca na prežitie o 10 percent. Je preto potrebné, aby záchranca bezodkladne začal oživovať pacienta, a ak má defibrilátor k dispozícii, nalepil mu elektródy a včas defibriloval,“ dopĺňa Vido.

Automatických externých defibrilátorov je na Slovensku v súčasnosti 2092 a počas uplynulých piatich rokov boli úspešne použité vo viac ako 150 prípadoch náhleho zastavenia krvného obehu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články